Turkey's new humanitarianism and aid effectiveness
Türkiye'nin yeni insani yardımları ve yardımların etkililiği
  1. Tez No: 530521
  2. Yazar: ONUR SAZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN FUAT KEYMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Geleneksel bağışçıların insani yardım ve insani müdahale alanlarındaki hakimiyeti son yirmi yılda ciddi eleştiri ve incelemelere konu olmuştur. G7 gibi ülkeleri içine alan“Büyük Güçler”in, Birleşmiş Milletler gibi devletlerarası örgütlerin ve OXFAM, CARE ve benzeri uluslararası insani yardım kuruluşlarının insani müdahalelerini kendi siyasi, güvenlik ve ekonomik çıkarlarına uygun yaptıklarına, fayda-sağlayıcının ihtiyaçlarını ise gözetmediklerine dair yaygın bir görüş oluşmuştur. 2000'li yılların ortasından itibaren bazı“yükselen güçler”geleneksel bağışçıların insani yardıma konvansiyonel yaklaşımlarını reddederek alternatif uygulamalar geliştirmişler ve bunları yaymaya çalışmışlardır. Bu alternatif yaklaşımlar bağışçının siyasi, güvenlik, ekonomik çıkarları yerine, fayda-sağlayıcının ihtiyaçlarını merkeze almaktadır. Brezilya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika gibi, Türkiye de bu yükselen küresel aktörlerden biridir ve alternatif insani yardım prensip ve politikalarına sahiptir. Bu tez çalışması, Türkiye'nin insani müdahale konusunda yeni ve alternatif yaklaşımlarına odaklanmaktadır. Tez çalışması özellikle, Türkiye'nin insani müdahaleye dair bazı ilke ve uygulamalarının tesis ettiği yardımlarını, geleneksel bağışçılar ve diğer gelişen güçler tarafından yapılan yardımlara oranla, daha etkili kılıp kılmadığını araştırmaktadır. Çalışma, Türkiye'nin yardımlarını birebir, fayda-sağlayıcının menfaatini gözeterek, herhangi bir şart ya da çıkar gözetmeden, etik ve ahlaki sorumluluktan yola çıkarak yapması ile Türkiye'nin yardımlarının sert çatışma alanlarına erişimi ve kalıcılığı arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiş; fakat aynı zamanda Türkiye'nin yardımlarının sürdürebilirliğinin, geleneksel bağışçıların yardımlarının etkisini olumsuz etkileyen risk ve zorluklara karşı açık olduğunu kaydetmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional donor dominance in humanitarian intervention has come under greater criticism and scrutiny in the last two decades. The humanitarian aid deployed to conflict-affected countries over the last half century by the Great Powers such as the majority of G7 nations, as well as the post war intergovernmental organizations such as the United Nations, or international nongovernmental organizations like OXFAM and CARE, are deemed politicized, interest-driven, and negligent of beneficiary's needs. In the middle 2000s, several rising powers challenged the conventional traditional donor approach to humanitarian aid and attempted to introduce alternative methods of humanitarian intervention, which would prioritize the needs of the beneficiary and which would be free of the donor's political, economic, and security interests. In addition to Brazil, India, China, and South Africa, Turkey has been one of these rising global actors with an alternative approach to humanitarian intervention. This dissertation studies Turkey's new and alternative take on humanitarianism. It explores whether Turkey's certain principles and practices make its aid more effective, when compared to that of traditional donors and other emerging actors. The dissertation especially focuses on the relationship between Turkey's opting for ethical, bilateral, unconditional, and beneficiary-driven humanitarian intervention and the effectiveness of its aid. Based on two case studies, the dissertation finds that while unconditionality, prioritizing beneficiary's interest, bilateral engagement, and moral obligation enhance Turkey's access to conflict-affected communities and durability of its operations, the sustainability of Turkey's humanitarian engagement is still exposed to the same challenges experienced by traditional donor; and therefore, these challenges should be further studied.