Düğümlerin a-polinomu
A-polynomial of knots
  1. Tez No: 530550
  2. Yazar: SELİN HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Düğüm teorisi geometrik topolojinin önemli araştırma konularından biridir. Düğüm Teorisi için sınıflandırma problemi ise son yılların en popüler problemlerinden biri haline gelmiştir. Biz de bu çalışma ile düğüm değişmezlerinden biri olan polinomlardan A-Polinomunu ele aldık. A-Polinomunun hesaplanması için düğüm grubunu hesaplamayı ve hesaplanmanın daha kolay olması için Wirtinger gösterimini inceledik. Daha sonra düğümleri genel bir formda gösterip, temel grupları ile A-Polinomu arasındaki ilişkiyi gösterip, ikiz düğümlerin A-Polinomları için verilen formül inceledik, ispatını yaptık.
Özet (Çeviri)
Knot theory is one of the important research topics of geometric topology. The classification problem for knot theory has become one of the most popular problems of recent years. In this study, we discussed the polynomials A-Polynomials which is one of the knot invariants. For the calculation and the Wirtinger notation for the calculation to be easier. The we showed the knots in a general form and showed the relationship between the fundamental group of knots and A-Polynomial.