Örtünmenin tesettüre dönüşme sürecinde Nur suresi 31. ayetin rolü
The role of Nur surah 31. verse about the conversion of the covering tesettur
- Tez No: 530551
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Örtünme, insanlara ait bir davranış biçimidir. Kadın yahut erkeğe mahsus değildir. Çevresel şartlardan, iklimsel zorunluluklardan, beden sağlığını devam ettirme çabasından yahut bir taklit eylemi olarak insanlar örtünebilirler. Kuşkusuz, örtünmenin bunun dışında sebepleri de vardır. Tesettüre gelince, o örtünme üzerinden görünür hale getirilen bir bilinç halidir. Kişiyi tesettüre yönlendiren sebeplerle örtünmeye yönlendiren sebepler zaman zaman kesişse de ortaya çıkan sonuçlar, farklı niyetlerin tezahürüdür. Bundan dolayı tesettürün, kişiyi ona yönlendiren öğreti, inanç, kabul yahut kanaatlerin bir sonucu olduğu ifade edilebilir. Tesettürün, iman eden bir müminin eylemi olduğu hipotezi bu tezin temel hipotezidir. Müminlerin, tesettüre riayet etme ve hayatlarını tesettürlü şekilde devam ettirme bilincine ulaşmasında Nur suresi 31. Ayetin önemli bir dönüm noktası olduğu şüphe götürmez bir gerçektir. Örtünme, insanlık tarihi kadar eskidir. Bütün ilkel kabile ve topluluklarda şekli, örtülen kısmın miktarı, örtü olarak kullanılan malzemenin değişkenliğiyle birlikte sabit olan şey“örtünme”dir. Kadim topluluklarda örtünmenin varlığı, bugün ortaya çıkan bulgularla kesinlik kazanmış durumdadır. İslam, örtünmeye bir amaç kazandırmıştır. Çevre şartlarının, iklimin, iştigal edilen mesleğin zorunlu bir sonucu olarak ortaya çıkan örtünmeyi İslam dini“geleneksel”,“ihtiyaçtan yapılan”bir eylem olmaktan çıkartıp“tesettür”formuna sokmuştur. Tesettür bu anlamda İslamî bir bilincin dışa yansıyan halidir. Bu süreç, Nur suresi 31. Ayetin katkılarıyla şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
Covering is a form of behavior that belongs to humans. It is not specific to women or men. People may be covered because of environmental conditions, climatic imperatives, the effort to maintain body health or as an imitation action. Of course there are other reasons for covering. As for the tesettur it is a consciousness which becomes visible over the covering. The reasons covering the person are different likewise the reasons leading the person to tesettur are different. The consequences are manifestations of different thoughts. It can be assumed that the tesettür is a result of the opinions, doctrines, beliefs or admissions that direct the person to him. The basic hypothesis of this thesis the tesettur is the action of someone who believes. Nur Surah 31. Verse is an important turning point for tesettur of people and reaching the consciousness of covering. This is an unquestionable fact. Covering is as old as human history. All primitive tiles and societies have a covering. The amount of the covering, material used as cover part may be different. The presence of covering in ancient societies it has become certain with the findings of today. Islam has given purpose to covering. The cover, which emerged as a compulsory result of environmental conditions, climate, occupation, has taken the Islamic religion from the“traditional”to the“necessity”action and put it in the form of“tesettur”. Tesettur is an outward reflection of an Islamic consciousness in this sense. This process was shaped by the contributions of verse 31 of Surah-Nur.