Haram ayların kutsallığı ve savaş yasağı hükmünün neshi problemi
The sanctity of the forbidden months and the problem of naskh of the decree of the warfare prohibition
  1. Tez No: 530552
  2. Yazar: İRFAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF IŞICIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Allah arz ve semayı yarattığı gün, evrenle ilgili koyduğu kanunda haram olarak ifade edilen Zilkâde, Zilhicce, Muharrem ve Receb aylarının kutsal zaman olmasını dilemiştir. Bilindiği kadarıyla bazı zamanlar hariç olmak üzere insanlar, bu ayların saygınlığına hürmet edegelmiştir. Bu aylardaki barış ortamı ve saldırmazlık kuralı İslâm'a kadar uygulanmış; mal, can, namus, inanç emniyetinin sağlanması, insanların barış ve huzur içinde yaşaması hedefini gerçekleştirmeye hizmet etmesi sebebiyle İslâm, bu kutsallığı muhafaza etmiştir. Sonraki dönemlerde çeşitli nedenlerle haram ayların saygınlığı, İslâm âleminde unutulmaya yüz tutmuş, bu konu kaynaklarda savaş yasağının neshi bağlamında ele alınmaya başlamıştır. Böylece barış dininin mensubu olan İslâm dünyası, yılın dörtte biri gibi çok önemli bir zaman dilimini barış içerisinde geçirmeyi hedefleyen bu ayların sağladığı maddi ve manevî faydadan yeterince yararlanamamıştır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar bu ayların kutsallığını ve savaş yasağının devam ettiği gerçeğini ortaya koyar niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In the laws, which Allah puts into force in the day He created the heavens and the earth, He wanted the four forbidden months, Dhu al-Qidah, Dhu al-Hijjah, Muharram, and Rajab, to be sacred times for Muslims. As far as is known, except at certain times, people had shown respect to these sacred months. The peaceful environment and the rules of non-aggression have been practiced until Islam. Since Islam serves for the purpose of people's living in peace and tranquility, and for the purpose of safety of property, life, honor, and belief, Islam has maintained the sanctity of this months. Later on, because of several reasons, the sanctity of this months has been passed into oblivion and this issue has been started to be discussed in the context of the naskh of the warfare prohibition. Thereby, the Islamic World, the members of peace religion, has been deprived of the material and moral benefits derived from these months, in which the aim is to live in a peaceful manner. The recent studies revealed the fact that the sanctity of these months and the prohibition of warfare is still valid.