Holokost anlatısının İsrail devlet kimliği inşasındaki rolü ve Arap ülkelerine yönelik dış politikasına etkisi
The role of the Holocaust narrative in the construction of the Israeli state identity and its effect on the Israel's foreign policy towards Arab countries
- Tez No: 530578
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BAKTIAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu tez çalışmasında, kimliklerin devletlerin dış politikalarında izledikleri çıkarlarının oluşumundaki rolünü vurgulayan Uluslararası İlişkilerdeki Konstrüktivist yaklaşımların kavramsal çerçevesine dayanarak, İsrail örneğinde devlet kimliği ile dış politika arasındaki ilişki incelenmektedir. Çalışma Holokost anlatısının İsrail devlet kimliğinin inşasındaki yerini incelemekle başlıyor; ulusal ve uluslararası gelişmelerin sonucunda Holokost anlatısının İsrail politika yapıcıları arasında ve toplumda kurbanlık algısı ile imha edilme korkusunu nasıl yaratmış olduğunu gösteriyor. Çalışmanın ana hipotezi, İsrail devlet kimliğinin dış politikasında izleyeceği ulusal çıkarlarını oluşturarak ve davranışlarına kısıtlamalar getirerek dış politikasını etkilediğidir. Bu hipotez, kimliklerin uluslararası politikadaki önemini vurgulayan Konstrüktivist yaklaşımlardan türetilmiştir. Hipotez, İsrail devlet kimliğinin İsrail dış politikasına etkisini ampirik olarak gösterilmesiyle test edilmektedir. Bunun için 1963'deki İsrail Başbakanı David Ben-Gurion'un Arap ülkelerindeki gelişmelere yönelik tepkisini gösteren siyasal bağlam seçilmiştir. Bu çalışma, İsrail ve Amerikan gazeteleri ve gazete arşivlerinden elde edilen birincil kaynaklardan yararlanarak İsrail devlet kimliğinin sosyal inşasını ve İsrail'in Arap ülkelerine yönelik dış politikasına etkisini incelemek için söylem analizi yöntemini kullanmaktadır. Çalışmanın sonucunda, birincil verilerin analiz edilmesiyle Holokost anlatısı etrafından oluşturulan İsrail devlet kimliğinin İsrailli politika yapıcılarını ulusal çıkarları güvenlik ve güç açısından tanımlanmasına götürmüş ve davranışlarını şekillendirmiş olduğu ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışması, devlet kimliğinin politika yapıcıları ve kamuoyunun inançları ve algılarını şekillendirdiği ve politika yapıcılarının izleyeceği politikalarına kısıtlamalar getirdiğinden dolayı devletlerin dış politikalarında önemli olduğu sonucuna varmıştır. Kapsamlı analiziyle bu çalışma, İsrail'in Arap ülkelerine yönelik politikası ile ilgili mevcut çalışmalara ve aynı zamanda İsrail kimliğini inceleyen daha geniş bir literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between state identity and foreign policy using Israel as a case study. The study used the Constructivist approaches in International Relations, which emphasizes the role of identities in constituting the interests that states pursue in their foreign policies as its conceptual framework. The study begins by investigating the role of the Holocaust narrative in the construction of the Israeli state identity and then shows how it has created the sense of victimhood and the fear of annihilation among the Israeli policymakers and the public in the result of domestic and international developments. The main hypothesis of this study is that the Israeli state identity influences its foreign policy by constituting its national interests that it pursue, and by constraining its behaviors. This hypothesis was drawn from the Constructivist approaches in International Relations, which emphasizes the importance of identities in international politics. The hypothesis was empirically tested by demonstrating how the Israeli state identity influences its foreign policy. The study relied on the 1963 political contexts of Israel, which shows the reaction of the Israeli Prime Minister David Ben-Gurion towards the developments in Arab countries. This study uses discourse analysis method to explain the social construction of the Israeli state identity and its influence on Israeli foreign policy towards the Arab countries using the primary sources of data obtained from the Israeli and American newspapers and newspapers archives. The result of the study reveals that Israeli state identity which constructed by the Holocaust narrative has led the Israeli policymakers to identify national interests in terms of security and power and has helped to shape its behaviors'. In conclusion, this study argued that state identities matter in a foreign policy because they shape the beliefs, perceptions, and attitudes of policy-makers and the public, and as well impose constraints on the foreign policies the policy-makers can pursue. This study contributes to the existing body of work on Israel's foreign policy towards Arab countries, as well as the broader established literature that discusses Israeli identity.