Üniversite öğrencilerinde gündemi kaçırma korkusu, problemli akıllı telefon kullanımı, problemli internet kullanımı ve yaşantısal kaçınmanın cep telefonu bağlantısını kaybetme korkusuna yönelik modelin sınanması Muğla ili örneği
Testing the model which predicts nomophobia with fear of missing out, problematic smart phone usage, problematic internet usage and experiental avoidance in university students Muğla province sample
- Tez No: 530594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATILGAN ERÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinde gündemi kaçırma korkusu, problemli akıllı telefon kullanımı, problemli internet kullanımı ve yaşantısal kaçınmanın cep telefonu bağlantısını kaybetme korkusuna yönelik yapının Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) ile incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı'nda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde lisans öğrenimine devam etmekte olan, yaşları 18-30 arasında değişen, yaş ortalamaları 21.39 olan (Ss= 1.92) 835 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyal Ortamlarda Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği, İnternette Bilişsel Durum Ölçeği, Kabul ve Eylem Formu-II, Nomofobi Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Uygulama sürecinde elde edilen verilerin analizi LISREL 8.80 ve SPSS 22.0 paket programları ile gerçekleştirilmiştir. Nomofobiyi açıklayan değişkenlerin analiz edilmesinde YEM kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen YEM modeline göre, gündemi kaçırma korkusu, problemli akıllı telefon kullanımı, problemli internet kullanımı ve yaşantısal kaçınmanın nomofobiyi yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to test the model which predicts nomophobia with fear of missing out, problematic smart phone usage, problematic internet usage and experiental avoidance in university students using Structural Equation Modelling (SEM). The participants of the study were 835 undergraduate students of Muğla Sıtkı Koçman University in the Spring Term of 2017-2018 Academic Year. Their ages range between 18 and 30 (M= 21.39, Ss= 1.92). The data were collected through The Fear of Missing Out Scale, Smartphone Addiction Scale, Online Cognition Scale, Acceptance and Action Questionnaire-II, Nomophobia Scale and Demografic Information Form and data were analysed using Lisrel 8.80 and SPSS 22.0 softwares. SEM was used when analysing the variables explaining nomophobia. SEM results revealed that fear of missing out, problematic smart phone usage, problematic internet usage, and experiental avoidance predict nomophobia.