Türkiye ve Azerbaycan'da Haber Yorgunluğu (News Fatigue) Fenomeni: Gençlerin Haber Tüketiminden Uzaklaşma Nedenlerinin Karşılaştırmalı ve Ampirik Analizi
The News Fatigue Phenomenon in Turkey and Azerbaijan: A Comparative and Empirical Analysis of Young People's Withdrawal from News Consumption
- Tez No: 989309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKAİL UĞUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
Özet
Dijital iletişim teknolojilerinin hızla gelişmesiyle birlikte bireyler gün boyunca yoğun ve kesintisiz bir bilgi akışına maruz kalmaktadır. Akıllı telefon bildirimleri, sosyal medya platformları ve çevrimiçi haber siteleri aracılığıyla sürekli yenilenen gündem, özellikle genç bireylerde zihinsel ve duygusal tükenmişlik yaratabilmektedir. Bu durum literatürde“haber yorgunluğu”(news fatigue) veya“haberden kaçınma”(news avoidance) kavramlarıyla açıklanmaktadır. Haber yorgunluğu yaşayan bireyler, zamanla haber içeriklerinden bilinçli olarak uzaklaşmakta, haber takip sıklığını azaltmakta yada tamamen bırakmaktadır. Bu araştırma, Türkiye ve Azerbaycan'daki üniversite öğrencilerinin haber tüketim alışkanlıklarını inceleyerek gençlerin haberden uzaklaşma nedenlerini psikolojik, sosyal ve içerik temelli boyutlarıyla ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada yoğun haber maruziyeti, olumsuz içerik fazlalığı, kriz odaklı gündem, medya güveni ve dijital tükenmişlik gibi değişkenlerin haberden kaçınma davranışı üzerindeki etkileri analiz edilecektir. Araştırma karma yöntem yaklaşımıyla yürütülerek hem nitel hem nicel veriler toplanacaktır. Elde edilecek bulguların genç kuşağın medya ile kurduğu ilişkiyi anlamaya katkı sağlaması ve medya kuruluşlarının daha sürdürülebilir, kullanıcı dostu ve psikolojik açıdan dengeli habercilik stratejileri geliştirmesine yol göstermesi beklenmektedir. Ayrıca iki ülke arasında karşılaştırmalı veri sunularak literatürdeki bölgesel boşluğun doldurulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of digital communication technologies, individuals are exposed to a continuous and intensive flow of information throughout the day. Constantly updated agendas through smartphone notifications, social media platforms, and online news sites can lead to mental and emotional exhaustion, particularly among young people. This phenomenon is explained in the literature as“news fatigue”or“news avoidance.”Individuals experiencing news fatigue gradually distance themselves from news content, reduce the frequency of news consumption, or stop following news entirely. This study aims to examine the news consumption habits of university students in Turkey and Azerbaijan, identifying the reasons behind young people's disengagement from news from psychological, social, and content-based perspectives. The research analyzes the effects of variables such as excessive news exposure, the prevalence of negative content, crisis-focused agendas, media trust, and digital exhaustion on news avoidance behavior. Conducted using a mixed-methods approach, the study collects both qualitative and quantitative data. The findings are expected to contribute to understanding the relationship between the younger generation and media, guiding media organizations in developing more sustainable, user-friendly, and psychologically balanced news strategies. Additionally, by providing comparative data between the two countries, the study aims to fill a regional gap in the literature.