Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı ile sosyal ortamlarda gelişmeleri kaçırma korkusu ve yaşamın anlamı arasındaki yordayıcı ilişkiler
Predictive relationships between social media addiction, fear of missing out and meaning of life in university students
- Tez No: 658846
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA TRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı ile sosyal ortamlarda gelişmeleri kaçırma korkusu ve yaşamın anlamı arasındaki yordayıcı ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, üniversite öğrencilerinden basit tesadüfi (yansız örnekleme) örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmaya 564 kız ve 167 erkek, toplamda 733 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmanın verileri Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu, Sosyal Ortamlarda Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği, Yaşamın Anlamı Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada; Bağımsız Örneklem t testi, One-Way Anova, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Tekniği ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, cinsiyet değişkenine göre üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı puan ortalamalarında anlamlı fark bulunmamıştır. Anne-baba beraberlik durumuna göre sosyal medya bağımlılığı ölçeği puan ortalamaları, anne babası ayrı olanların anne babası beraber olanlara göre anlamlı düzeyde daha yüksektir. Sosyal medya kullanımının uyku düzenini etkilediği üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı puan ortalamaları, uyku düzenini etkilemediği öğrencilere göre anlamlı düzeyde daha yüksektir. Sosyal medyayı sosyal amaçlı kullanan üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı puan ortalamaları; vakit geçirme, arkadaşlarla iletişim, gündemi takip ve bilgi edinme amaçlı kullanan üniversite öğrencilerinin puan ortalamalarına göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Hafta içi günlük ortalama 5 saat üzeri ve 3-5 saat sosyal medya kullanan üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı puan ortalamaları; sosyal medyayı günlük ortalama 1-3 saat ve 1 saatten az kullanan üniversite öğrencilerinin puan ortalamalarına göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Hafta sonu günlük ortalama 5 saat üzeri sosyal medyayı kullanan üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı puan ortalamaları; sosyal medyayı günlük 3-5 saat, 1-3 saat ve 1 saatten az kullanan üniversite öğrencilerinin puan ortalamalarına göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı ve sosyal ortamlarda gelişmeleri kaçırma korkusu arasında anlamlı ve orta düzeyde pozitif ilişki, sosyal medya bağımlılığı ve yaşamın anlamı arasında anlamlı ve düşük düzeyde negatif ilişki, sosyal ortamlarda gelişmeleri kaçırma korkusu ve yaşamın anlamı arasında anlamlı ve düşük düzeyde negatif ilişki tespit edilmiştir. Sosyal medya bağımlılığı, sosyal ortamlarda gelişmeleri kaçırma korkusu ve yaşamın anlamı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sosyal ortamlarda gelişmeleri kaçırma korkusu ve yaşamın anlamı, sosyal medya bağımlılığını %23 oranında yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the predictive relationships between the social media addiction of university students and the fear of missing out on developments in social environments and the meaning of life. Relational scanning model was used in the research. The study group of the study was selected from university students using the simple random sampling method (unbiased sampling). A total of 733 university students, 564 girls and 167 boys, participated in the study. The data of the study were collected by using Social Media Addiction Scale-Adult Form, Fear of Missing Developments in Social Environment Scale, Meaning of Life Scale and Personal Information Form. In the research; Independent Sample t test, One-Way Anova, Pearson Product Moment Correlation Technique and multiple linear regression analysis were used. As a result of the research, no significant difference was found in the social media addiction mean scores of university students according to the gender variable. According to the relationship between parents, the social media addiction scale mean scores are significantly higher in those whose parents are separated than those whose parents are together. The social media addiction score averages of university students, whose social media use affects sleep patterns, is significantly higher than those who do not affect sleep patterns. Social media addiction score averages of university students who use social media for social purposes; It differs significantly according to the average scores of university students who use it for spending time, communicating with friends, following the agenda and obtaining information. Social media addiction score averages of university students who use social media for over 5 hours and 3-5 hours a day during the week; It significantly differs according to the average scores of university students who use social media for 1-3 hours and less than 1 hour per day. Social media addiction score averages of university students who use social media for more than 5 hours a day on weekends; It significantly differentiates according to the average scores of university students who use social media for 3-5 hours, 1-3 hours and less than 1 hour daily. Significant and moderately positive correlations between university students' social media addiction and fear of missing out on developments in social environments, a significant and low-level negative relationship between social media addiction and the meaning of life, a significant and low-level negative relationship between fear of missing out on developments in social environments and the meaning of life were found. A significant relationship was found between social media addiction, fear of missing out on social media, and the meaning of life. Fear of missing out on developments in social environments and the meaning of life predict social media addiction by 23%.