Suriyeli mülteci krizini yönetmede Türkiye'deki ulusal sivil toplum kuruluşlarının rolü
The role of national non-profit organizations in managing the 'Syrian refugee crisis'
  1. Tez No: 530623
  2. Yazar: ZEYNEP SÜMEYYE DEMİRDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Sosyolojisi ve Antropolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma Suriye'den Türkiye'ye doğru 3 milyonun üzerindeki kitlesel hareket karşısında STK'ların başlangıçtan günümüze tutumları ve eylem planlarında gösterdikleri gelişme ile dönüşümleri irdelemektedir. Türkiye'deki Suriyeli mülteciler hususunda STK'ların faaliyet alanlarının neler olduğu, hangi alanlarda ağırlıklı olarak çalışıldığı veya hangi alanlarda faaliyetlerinin ne sebeplerle yetersiz kaldığı, çalışmaların sürdürülebilirliği, birbirleri ve devlet kurumları ile koordinasyonları değerlendirilmektedir. Kısacası bu insani krizin aşılması noktasında STK'ların nasıl ve ne derece bir etkisinin olduğu, yaptıkları faaliyetler üzerinden anlaşılmaya çalışılmıştır. Böylece Türkiyenin aldığı son büyük dış göçün Türk STK yapılanmasına yansımasını ve aynı zamanda Suriyeli mültecilerin entegrasyon durumunu, dolayısıyla gelecekte karşılaşılması kuvvetle muhtemel toplumsal başlıkları tahlil edebilmek amaçlanmaktadır. Bu bağlamda etkinlik gösteren ulusal STK'ların faaliyetleri tarihsel süreç göz önünde bulundurularak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is estimated that approximately 4 million Syrians have fled to Turkey, after the outbreak of the civil war in Syria. When considering the dimensions of this humanitarian tragedy, nonprofit organizations played a significant role in reaching and helping refugees in need of humanitarian assistance. From the beginning of the war, 2011 March, up to 2018, this study analyzed the role of the NGOs regarding the Syrian refugee crisis on a large scale. The study examined the nonprofit organizations' activities to find out what they have done for the Syrian refugees during the years of the civil war, and in this context, NGOs' motivation, challenges, and achievements analyzed within the process. In short, the study aimed to understand the influence of the NGOs' to overcome the refugee crisis related to the Syrian civil war. In this regard, the coordination between NGOs and government agencies, long-term sustainability of relief works conducted by NGO's analyzed in chronological order.