Amerika Birleşik Devletleri'nin Suriyeli mülteci krizine yönelik politikası: Türkiye örneği
The USA's policy towards syrian refugee crysis: Example of Turkey
- Tez No: 1012341
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÖZGÜR BAKLACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Suriye İç Savaşı'nın başlamasının ardından Suriye halkı başta Türkiye olmak üzere komşu ülkelere göç etmek zorunda kalmıştır. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Suriye İç Savaşı'nın ardında ortaya çıkan mülteci krizini çözmeye yönelik politikalar üretmiştir. Tezin araştırma sorusu kapsamında ABD'nin 11 Eylül Saldırısı sonrası uygulamaya başladığı güvenlik odaklı dış yardım politikasını Suriye Mülteci Krizi'nin çözümüne yönelik politikalarda uygulaması araştırılmıştır. Bu tez çalışmasının amacı ABD'nin Türkiye'de bulunan Suriyeli mültecilere yönelik uyguladığı politikanın incelenmesidir. Politikanın incelenmesi kapsamında ABD'nin dış yardım politikasına bakıldıktan sonra, Suriyeli mülteci krizine yönelik bakış açısı Obama ve Trump dönemleri karşılaştırılarak incelenmiştir. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mülteciler ve Göç Bürosu başta olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri menşeili sivil topum kuruluşlarının Türkiye'de yaşayan Suriyeli mültecilere yönelik yardım politikaları incelenmiştir. Bu bölümde temel ihtiyaçlar, eğitim, sağlık, ruh sağlığı ve psikososyal destek, geçim kaynağını geliştirme, koruma, gıda, sosyal uyum faaliyetleri kapsamındaki proje örneklerine yer verilmiştir. Son olarak Nüfus, Mülteciler ve Göç Bürosu (BPRM)'nun fonladığı projelerde çalışan görevliler ile yapılan görüşmeler ışığında BPRM'nin Türkiye'de yaşayan Suriyeli mültecilere yönelik yardım politikası analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the beginning of the Syrian Civil War, Syrians were obliged to immigrate to neighboring countries, particularly to Turkey. The United States of America (USA) has developed policies in order to solve the refugee crysis emerging from Syrian Civil War. Within the scope of the research question of the thesis, the application of the securityoriented foreign aid policy, which the USA started to implement after the September 11 Attack, in the policies for the solution of the Syrian Refugee Crisis was investigated.The goal of this thesis work is to examine the United States of America's policy towards Syrian refugees who have been staying in Turkey. As part of the examine of the policy, the perspective of the United States of Americaon the Syrian refugee crisis is examined firstly by comparing the Obama and Trump periods. After that, the aid policies of nongovernmental organizations having US origin, especially Bureau of Population, Refugees, and Migration of US Department of State, towards Syrian refugees living in Turkey are examined. In this section, examples of projects within the scope of basic needs, education, health, mental health and psychosocial support, livelihood development, protection, food, social adaptation activities are presented. Finally, in the light of the interviews conducted with the officials working on the projects funded by the BPRM, the BPRM's aid policy for Syrian refugees living in Turkey is analyzed.