Bağımsız denetim görüş türlerinin oluşma nedenleri üzerine bir araştırma: BİST imalat sektörü örneği
A research on reasons for emerging aspects of independent audit: Example of BIST manufacturing
  1. Tez No: 530636
  2. Yazar: SELMAN BULMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı Denetim, Hata ve Hile ile ilgili literatür taraması yapmak ve Borsa İstanbul'da işlem gören İmalat Sanayi İşletmelerinin denetim raporlarını inceleyerek olumlu görüş dışında verilen görüşlerin gerekçelerini tespit etmek ve en çok hangi hataların yapıldığını ortaya çıkarmaktır. Çalışmanın literatür kısmında denetim, denetçi, denetçi görüşü, bağımsız denetim standartları, hata ve hile gibi kavramlar detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Çalışmanın araştırma kısmında ise Borsa İstanbul'da işlem gören 179 İmalat Sanayi İşletmesi seçilmiştir. Bu şirketlerin 2014-2015-2016 yıllarındaki denetim raporlarına Kamuoyu Aydınlatma Platformundan ulaşılmıştır. Her üç yıl da bağımsız denetçiler tarafından olumlu görüş verilen şirketlerle ilgili açıklamalar yapılmayıp sadece şirket isimleri verilmiştir. Olumlu görüş dışında verilen şirketler için, bu görüşün gerekçeleri verilmiştir. Bağımsız denetçilerin bildirdikleri görüşlerden yola çıkarak sıklıkla rastlanan hatalar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aims of this study are making a literature review about audit, fraud and error, determining justification of opinions given through examination of audit reports related to manufacturing industry enterprises dealt in Borsa Istanbul except positive opinion and eliciting the most common errors. In the literature part of the study, concepts such as auditing, auditor, auditor opinion, independent auditing standards, error and fraud are explained in detail. In the research part of the study, 179 Manufacturing Industry Enterprises dealt in Borsa Istanbul were chosen. Audit reports of these companies prepared in 2014, 2015 and 2016 were obtained from Public Disclosure Platform. Companies that have been given a positive opinion by the independent auditors every three years are not explained and only the company names are given. Justifications are given for opinions regarding companies except positive opinions. Based on the opinions expressed by the independent auditors, the most common errors have been identified.