Üniversitelerin uluslararası ilişkiler ofisi yönetiminde bilişim sistemlerinin rolü üzerine bir araştırma
A research study on the role of the information systems in the management of the international relations offices of the universities
  1. Tez No: 530684
  2. Yazar: OYA ÖNALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Küreselleşen dünyada artan rekabet koşulları, organizasyonları rekabetten zarar görmeden varlıklarını sürdürebilmek adına çevresel koşullara yönelik bilgileri etkili biçimde değerlendirebilmelerini gerektirmektedir. Bu kapsamda Türk Yükseköğretim Sistemi içerisinde yer alan Uluslararası İlişkiler Ofislerinin rasyonel biçimde çalışabilmesi de bilişim sistemlerinin ofisin yönetsel işlerinde kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. Bilişim sistemlerinin ofis çalışmalarında kullanımı hem zaman hem de maliyet tasarrufu sağlamaktadır. Bu tezin temel amacı uluslararası ilişkiler ofisi yöneticilerinin artan bilgi gereksinimlerini etkin biçimde karşılamada, bilişim sistemleri desteğinin rolünün belirlenmesidir. Araştırmanın alt amaçları ise yönetsel kararların başarısına bilişim sistemlerinin katkısını belirlemek ve kaynakların rasyonel kullanımını değerlendirmektir. Çalışma, literatür incelemesi ve alan araştırması olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Anket yöntemiyle elde edilen veriler, t Testi ve Varyans Analizi (ANOVA) ile test edilmiştir. Analizlerin parametrik testlere uygunluğu adına normal dağılım ve homojen varyans testlerinin sonuçları da kontrol edilmiştir. Fark varsa sebebini öğrenmek adına Tukey testine başvurulmuştur. Sonuçlar, kullanıcıların sistem üreticisine yönelik algıları ve kullanıcıların ürün kullanımına yönelik algıları sadece ürünü kullanma süresi değişkenine göre farklılık olduğunu göstermektedir. Bilişim sistemleri ve uluslararası ilişkiler ofisi çalışma süreçlerinin etkinliğinin ürünü kullanma süresine göre pozitif olduğu saptanmıştır. Kion yazılım sistemi, bu yönüyle yöneticinin iş yükünü büyük ölçüde azaltmakta; yönetim sürecinin daha etkin ve etkili yürütülmesini sağlamaktadır. Bu nedenle üniversitelerin uluslararası ilişkiler ofislerinde Kion yazılımının yaygınlaştırılması yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Increasing competition conditions in a globalizing world require that organizations need to be able to evaluate information on environmental conditions effectively in order to survive without being affected negatively by the business competition. In this context, the fact that the International Relations Offices within the Turkish Higher Education System can work rationally also necessitates the use of information systems in the administrative works of the office. The use of information systems in office works provides both time and cost savings. The main aim of this thesis is to determine the role of information systems support in meeting the increasing information needs of international relations office managers. The sub-objectives of the study are to determine the contribution of information systems to the success of managerial decisions and to evaluate the rational use of resources. The study consists of two parts: literature review and field research. The data obtained by the survey method were tested by t-test and Variance Analysis (ANOVA). The results of normal distribution and homogeneous variance tests were also checked for the suitability of the analyses for parametric tests. If there is a difference, the Tukey test was used to find out why. The results show that the users' perceptions for the system manufacturer and the users' perceptions for product use differ only in terms of the duration of use of the product. Information systems and the effectiveness of the working processes of the international relations office were found to be positive according to the duration of use of the product. In this respect, the Kion software system greatly reduces the manager's workload; it ensures that the management process is carried out more actively and effectively. For this reason, it may be useful to extend Kion software in international relations offices of universities.