Sevgi Soysal'ın romanlarında kadın sorunları
Women's problems in Sevgi Soysal's novels
- Tez No: 530693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL MUTLU ÖZÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Türk Edebiyatı'nın önemli yazarlarından olan Sevgi Soysal, kısa yaşantısına birçok eser ve çeviri sığdırmıştır. Eserlerinde kullandığı teknikler, ele aldığı konular ve cesur ifadeleri dikkat çeker. Romanlarında kadın olmanın getirdiği sorunları ve bu sorunların kaynaklarını göstermeye çalışan Sevgi Soysal'ın; özellikle kadın kahramanların yaşantıları üzerinden kadınlara yönelik sorunları edebî metne taşınmaktadır. Yazar, bu yönüyle edebî bir eser oluşturmanın yanında sosyolojik açıdan önemi büyük tespitlerde de bulunur. Bu çalışmada Sevgi Soysal'ın; Tante Rosa, Yürümek, Yenişehir'de Bir Öğle Vakti, Şafak, Hoş Geldin Ölüm romanlarında ele alınan kadın sorunları tespit edilmiştir. Sevgi Soysal'ın bu romanlarda kadının içinde bulunduğu toplumla ilişkisini, cinsel kimliğini, evliliğini, psikolojisini, sağlık sorunlarını, çocuklarıyla ve annelikle ilişkisini, birey olma serüvenini ve bütün bunların sonucu olarak ortaya çıkan tüm duygu ve düşüncelerini her açıdan anlattığı tespit edilmiştir. Bir kadın olarak Sevgi Soysal, yazdığı romanlarla ataerkil düzenin içerisinde bile haklarının farkında olan, özgürlüklerinin kıymetini bilen, birey olabilmeyi başarmış kadınların toplumda yer edinmesini sağlamak için çabalamış önemli bir yazardır. Bu çalışmada Sevgi Soysal'ın romanlarından hareketle kadın sorunları tespit edilerek bu sorunlara dikkat çekmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sevgi Soysal, one of the most important writers in Turkish literature, allowed many literary works and translations in her short life. The techniques used in her literary works, themes that she focused on and her bold statements attracted attention of her readers. What is most attractive in Sevgi Soysal's literary works is that she tried to show the problems of being a woman and the reasons of these problems by writing especially about the lives of female protagonists to reveal the problems that women are facing. From this aspect, along with creating a literary work, she also made many observations which are very important sociologically. The novels written by Sevgi Soysal, Tante Rosa, Yürümek, Yenişehir'de Bir Öğle Vakti, Şafak and Hoş Geldin Ölüm, are reviewed in this study and women's problems and their reasons are found according to Sevgi Soysal's perspective. In her novels, it has been seen that Sevgi Soysal tried to tell the relationship between women and society, their sexual identities, marriages, psychologies, health problems, relationship between their kids and between motherhood, their journey for becoming a person and all the feelings and ideas occuring as a result of all these issues. As a woman, Sevgi Soysal is an important writer who is aware of her own rights even in a patriarchal structure, appreciating her freedom and placing women who succeeded to be a person into the society. With the help of Sevgi Soysal's novels, this study aimed to reveal and attract attention to women's problems.