Türk dış politikasında uluslararası örgütler
Turkish foreign policy, international organizations
  1. Tez No: 530692
  2. Yazar: MEHTAP BİÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Cumhuriyet'in ilk yıllarından başlayarak günümüze kadar süren Türk Dış Politikasının, bazı belirgin özellikleri ön plana çıkmaktadır. Başlangıçtan itibaren statükoyu koruma çabası buna verilebilecek en önemli örnektir. Devletlerarası ilişkilere önem ve çeşitli anlaşmalar ile güvenlik sağlamaya yönelik bir dış politika iki savaş arası dönemde göze çarparken, II. Dünya Savaşının sona ermesi ile Türk dış politikasında önemli bir değişim yaşanmıştır. II. Dünya Savaşı sonrası uluslararası siyasal sistem de bir dönüşüm yaşamış ve bu yeni güç dengesi birçok ülkeyi etkilediği gibi, Türkiye açısından da önemli sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Soğuk Savaş döneminin başlaması ile beraber ortaya çıkan yenidünya düzeni, tüm devletlerin dış politikalarında o veya bu şekilde etkili olmuştur. II. Dünya Savaşı'nın sonlarında belirginleşmeye başlayan bu bölünme, iki kutuplu bir dünya ile sonuçlanmıştır. Türkiye Batılı liberlizmini temel alan, çok partili, serbest piyasa ekonomisi temelinde örgütlenmelerde yer almış, savunma çabasını da NATO ittifakı ile belirlemiştir. 1990'lı yıllardan itibaren Türkiye özellikle bölgesel seviyede oldukça etkili bir dış politika takip etmeye başlamıştır. Takip etmeye başladığı çok yönlü aktif ve birleştirici dış politika Türkiye'nin kendi önceliklerinden ziyade ortaya çıkan ilerlemelerin bir direnmesi sonucu olmuştur. Uluslararası siyasetin ülkeler arasında ilişkileri mecburi kıldığı ve toplumların birbirlerine karşı bağımlılığının giderek fazlalaştığı küreselleşme sürecinde, Türk dış politikasında uluslararası örgütlerin rolünü giderek daha bariz hale geldiği gözlenmektedir. Uluslararası ilişkilerde gün geçtikçe önem arz eden askeri, siyasi, ekonomik ve kültürel örgütlenmeler, Türk dış politikasına da etki etmekte ve çoğu zaman bu dış politikayı yönlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Some important features of Turkish Foreign Policy, which started from the first years of the Republic to the present day, come to the fore. The effort to maintain the status quo from the beginning is the most important example of this.The importance of interstate relations and a foreign policy aimed at providing security through various agreements stand out during the interwar period. With the end of World War II, a significant change was experienced in Turkish foreign policy. II. After World War international political system has experienced a transformation and the new balance of power as it affects many countries, it has revealed important results in terms of Turkey.The new world order, which emerged with the beginning of the Cold War period, was effective in one way or another in the foreign policies of all states. II. This division, which began to appear at the end of World War II, resulted in a bipolar world. Based on the liberlizm western Turkey, multiparty, have been involved in the organization on the basis of a free market economy, it has determined efforts to defend the NATO alliance. Since the 1990s, Turkey began to follow quite especially effective foreign policy at the regional level. Start following the versatile active and unifying Turkey's foreign policy has been a result of the progress made rather than resist their priorities. In the process of globalization, where international politics compels relations between countries and the dependence of societies on each other is growing, the role of international organizations in Turkish foreign policy has become increasingly apparent.Military, political, economic and cultural organizations, which are increasingly important in international relations, have an impact on Turkish foreign policy and often lead this foreign policy.