Teknoparklar ve girişimciliğin akademik boyutu üzerine nitel bir araştırma
A qualitative reseach on technoparks and the academic dimension of entrepreneurship
- Tez No: 530695
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu tez çalışması, üniversite-sanayi işbirliğini etkinleştirmek ve üniversite araştırmalarının ticarileştirilmesini sağlamak amacıyla Türkiye'de 2001 yılında yasal temelleri oturtulan teknoloji geliştirme bölgeleri ve akademik girişimcilik olgusu üzerine inşa edilmiştir. Bu bakımdan çalışmanın temel amacı, akademik girişimciliğin içinde bulunduğu ekosistemde hangi unsurlardan etkilendiğini belirlemektir. Çalışmanın Türkiye kapsamına hitap etmesi bakımından 7 farklı coğrafi bölgesinden 19 aktif akademik girişimci ile yarı yapılandırılmış sorular eşliğinde derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmeler ile elde edilen veriler, NVivo 11 nitel analiz programıyla gerekli kodlamalar yapılarak test edilmiştir. Analiz sonucu, teorik temelli oluşturulan tematik çerçevede bir değişiklik olmazken alt kategorilerde çeşitli düzenlemelere gidilmiştir. Böylece, araştırma çerçevesinde oluşturulan kavramsal modelde sekiz tema belirlenmiştir. Bunlar sırasıyla, birey, üniversite, beşeri sermaye, çevre, teknopark-TTO, sanayi, finansa erişim ve devlettir. Araştırma sonuçları genel olarak göstermektedir ki, bireysel özellikler akademisyenlerin girişimcilik faaliyetlerinde bulunmalarında büyük bir öneme sahiptir. Türkiye kapsamında sanayi ve sanayicinin bakış açısında farkındalıklar yaratılması için çeşitli öneriler yapılırken, aynı zamanda çevre boyutuyla akademik arenada yayılması gereken girişimcilik kültürünün de altı çizilmiştir. Mevcut teknoparkların ve TTO'ların fizyolojik imkânlar ve uzman personel açısından yetersizlikleri sıralanırken, danışmanlık ve destek bakımından faydaları da vurgulanmıştır. Üniversitelerin multidisipliner çalışmaları destekleme kapasitelerinin arttırılmasına duyulan ihtiyacın yanı sıra, Türkiye'deki inovatif insan kaynağı alanındaki yetersizlik üzerinde de durulmuştur. Finansmana erişim konusunda neredeyse tüm akademik girişimciler olumlu görüş belirtseler de, denetim ve bürokratik işleyiş açısından bazı iyileştirmeler yapılması beklenmektedir. Çalışmanın sonuçları kapsamlı veriler sunmakla birlikte, bu alanda yapılabilecek iyileştirmelere de öneriler getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is built on the subject of techno parks and academic entrepreneurship which were legally settled in 2001 in Turkey in order to activate the university-industry cooperation and to commercialize the university researches. In this regard, the main objective of this study is determining the factors that influence academic entrepreneurship in its ecosystem. In this research, in-depth interviews with the semi-structured questions were conducted with 19 active academic entrepreneurs from 7 different geographical regions of Turkey. Data gathered were tested by making necessary coding with the NVivo 11. As a result, various arrangements were made in the subcategories while there was no change in the thematic framework. Therefore, the conceptual model consists of 8 themes which are individuals, universities, human capital, environment, techno park-TTO, industry, access to finance and the government respectively. The results of the research show that individual characteristics have a great influence on the academicians' entrepreneurial activities. While various proposals have been made in order to create awareness in the perspective of the industry in Turkey, the entrepreneurial culture that should be spread in the academic arena is also underlined. While the deficiencies of existing techno parks/TTOs in terms of physiological facilities and expert personnel are listed, their benefits in terms of consultancy and support are also emphasized. Results show that the supporting capacity of multidisciplinary studies at universities should increase and there is inadequacy of innovative human resources in Turkey. In addition to the favourable views of almost all academic entrepreneurs in accessing finance, the state is expected to make some improvements in supervision and bureaucratic functioning. The results of the study, along with providing comprehensive data, also provide suggestions for improvements that can be made in this area.