Doku kavramı ve seramik yüzeylerde kullanımı
Consept of texture and application of ceramic surface
  1. Tez No: 530721
  2. Yazar: OYA AŞAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAYET SEVİM ÇİZER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
“ Doku Kavramı ve Seramik Yüzeylerde Kullanımı”isimli çalışma dört ana bölümden meydana gelmektedir.“Doku Kavramı”adı verilen birinci bölümde doku, tekstür strüktür (içyapı- dış yapı ) kavramlarına, doku oluşumunu destekleyen temel kavramlara, doku çeşitlerine, strüktür çeşitlerine ve sanatsal tasarımlarda doku kavramına yer verilmiştir. İkinci bölümde doku kavramının seramik tasarımında ve sanatındaki yeri incelenmiş, doku kavramını destekleyen kavramların seramik sanatı ile olan ilişkisi irdelenmiştir. Ayrıca bu kavramlar çağdaş seramik sanatından eserlerle örneklendirilerek değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise, doku kavramını çalışmalarında ele alan sanatçılardan bazılarına değinilmiş, yapmış oldukları eserlerindeki teknikler ve malzemeler araştırılarak açıklanmıştır. Tasarım sürecinde kullanmış oldukları kavramların eserlerine olan katkıları incelenmiştir. Dördüncü ve son bölüm olan“Uygulamalar”bölümünde ise doku kavramı göz önünde tutularak birçok özgün eser tasarlanmıştır. Bu tasarımlar doğrultusunda uygun teknik ve malzeme seçilerek formlar şekillendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise doku kavramının malzeme ile olan ilişkisi, sanatsal açıdan esere katkıları incelenmiş, yapılan araştırmalar, elde edilen veriler ve uygulamalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Consept of Texture And Application of Ceramic Surface”consists of four main parts. The first part, Concept of Texture. In this section concept of texture and structure, basic concepts of supporting texture formation, texture and structure types and texture on plastic arts are mentioned. In the second part the concept of texture in its place of ceramic design and art, ceramic art of texture supporting the concept of relationship with other concepts were sought and discussed. In addition, these concepts are evaluated by the work of ceramic art and the results are discussed. In the thirth part the artists who use texture concept in their artworks, reveales that technics and materials in the artists artwork, the contribution of concepts used in the design process are analised. In the forth and the last part, the application part, with the texture concept, unique artworks were designed shapes have been formed by selecting the appropriate techniques and materials with this design. At the conclusion part The relation with material of texture concept, contributions to the artwork, researches, the obtained data and practice were evaluated.