Özgün form ve yüzeylerde ignimbrit hammadesiyle renk ve doku arayışları
Explorations of color and texture with ignimbrite raw material on unique forms and surfaces
- Tez No: 939183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZİYA HALEFOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Seramik sanatında renk ve doku, formun ifadesini güçlendiren temel unsurlar arasında yer almaktadır. Renk, pişirme sürecinde malzemenin kimyasal ve fiziksel tepkimeleriyle oluşurken, doku ise yüzeyin algılanabilir fiziksel özelliklerini belirlemektedir. Bu çalışmada, ignimbrit hammaddesi kullanılarak seramik yüzeylerde alternatif renk ve doku etkileri araştırılmıştır. İgnimbrit, volkanik kökenli bir malzeme olup içerdiği demir oksit ve silikat mineralleri sayesinde seramik yüzeylerde doğal pigment olarak işlev görmektedir. Çalışmada, Kayseri-Tomarza bölgesinden temin edilen ignimbrit hammaddesi, iki ve üç boyutlu özgün seramik formların yüzeylerinde renk ve doku oluşturmak amacıyla kullanılmıştır. Seramik formlar, 900 ℃'de bisküvi pişirimi yapılmış, ardından ignimbrit boyar maddesi yüzeye püskürtülerek 1200 ℃'de 2. pişirim gerçekleştirilmiştir. Bu süreç sonucunda, ignimbritin seramik yüzeylerde noktasal dokular oluşturduğu ve renk geçişlerinde doğal bir varyasyon sağladığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, döngü kavramı çerçevesinde ele alınan özgün formlar, malzemenin dönüşüm sürecini ve seramik sanatındaki estetik ve kavramsal derinliği vurgulamaktadır. Çalışma, ignimbrit hammaddesinin seramik sanatındaki potansiyelini ortaya koyarken, doğal malzemelerle alternatif yüzey arayışlarına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Color and texture are fundamental elements in ceramic art that enhance the expression of form. While color emerges through the chemical and physical reactions of the material during the firing process, texture defines the perceivable physical characteristics of the surface. This study explores the alternative effects of color and texture on ceramic surfaces using ignimbrite as a raw material. Ignimbrite, a volcanic-origin material, functions as a natural pigment on ceramic surfaces due to its iron oxide and silicate mineral content. In this study, ignimbrite sourced from the Kayseri-Tomarza region was utilized to create color and texture effects on the surfaces of unique two- and three-dimensional ceramic forms. The ceramic forms underwent an initial bisque firing at 900 °C, followed by the application of ignimbrite pigment, which was sprayed onto the surface before a second firing at 1200 °C. As a result of this process, ignimbrite was observed to create pointillistic textures on ceramic surfaces while providing a natural variation in color transitions. Additionally, the unique forms examined within the framework of the concept of cycles emphasize the transformation process of the material, as well as its aesthetic and conceptual depth in ceramic art. This study highlights the potential of ignimbrite in ceramic applications while contributing to the exploration of alternative surface treatments using natural materials.