Çifteler ilçesi Kazan Tatar ağzı
Properties of Kazan Tatar Turkish language which is spoken in Çifteler
- Tez No: 530725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ERENOĞLU ATAİZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dil tarihsel süreçte birçok sebeple değişen, gelişen canlı bir varlıktır. Dilin uğradığı değişimleri ve değişim derecesini belirleyebilmek adına yapılan derleme çalışmaları oldukça önemlidir ve ihtiyaçtır. Rusya'dan göç eden Kazan Tatar Türkleri dillerini konuşmaya devam ederken yerleştikleri bölgede konuşulan dilden etkilenmiştir. Bu araştırma, Türk dilinin şivelerinden olan Kazan Tatar Türkçesi'nin Eskişehir ili Çifteler ilçesinde konuşulan şeklini, söz varlığını tespit etmek ve incelemek için yapılmıştır. Derleme çalışması Eskişehir'in Çifteler ilçesinde yaşayan Kazan Tatarları ile ses ve video kaydıyla yapılan görüşmelere dayanmaktadır. Toplam on bir kişi ile yapılan derleme metinleri çeviriyazı işaretleri ile metin oluşturulmuş, metinlerin dil incelemesi yapılmış ve sözlüğü hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Language is a living thing which changes and improves within time because of several reasons. The collation studies which are conducted to define the changes and the level of those changes the language has faced are needed and quite important. Kazan Tatar Turks who emigrated from İdil-Volga were affected from the language which is used at the area where they settleed while they were speaking their native language. The aim of this study is to identify the spoken version and vocabulary of Kazan Tatar Turkish language which is one of the Turkish. The study is limited to the disrict of Çifteler which is a town in Eskişehir province. This collation study is based on the voice recording and videos recorded while interviews were conducted with Kazan Tatars who live in Çifteler town in Eskişehir. The interviews participants were transcribed and the transcriptions were linguistically examined and a glossary is prepared.