The correlation between efl high school students' language learning strategies and their self-efficacy beliefs about English
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerinin dil öğrenme stratejileri ve İngilizce ile ilgili öz yeterlilik inançları arasındaki ilişki
- Tez No: 530726
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEN TUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı Anadolu Lisesi öğrencilerinin kullandığı dil öğrenme stratejileri ve İngilizce ile ilgili öz yeterlilik inançları arasındaki ilişkinin, cinsiyet ve dil öğrenme süreleri göz önünde bulundurularak ortaya çıkarılmasıydı. Çalışmada 9, 10 ve 11. Sınıf düzeylerinden rastgele seçilen 156 (100 kız, 56 erkek) tane Anadolu Lisesi öğrencisi katılımcı olarak yer aldı. Çalışmanın verileri iki adet ölçek kullanarak toplandı. Elde edilen verilerin ortalama, standart sapma, yüzdelik ve korelasyon kat sayısı gibi istatiksel verileri kullanarak öğrencilerin İngilizce ile ilgili öz yeterlilik inançları ve kullandıkları dil öğrenme yöntemleri ile ilgili bulgular elde edildi. Araştırmanın değişkenleri arsındaki ilişki Pearson korelasyonu kullanılarak saptandı. Elde edilen bulgular ışığında Anadolu Lisesi öğrencilerinin kullandığı dil öğrenme stratejileri ve İngilizce ile ilgili öz yeterlilik inançları arasında pozitif bir ilişki olduğu saptandı. Öğrencilerin kullandığı dil öğrenme stratejileri arttıkça, İngilizce ile ilgili öz yeterlilik inançlarının da arttığı ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
The aim of the current research was to reveal the relation between the language learning strategies (LLS) used by HSS' and their self-efficacy beliefs regarding gender differences and English learning span. The participants of the research were randomly selected 156 (100 females and 56 males) HSS from 9th, 10th and 11th grades from Siirt Atatürk Anatolian high school. The data belonging to the study were collected through questionnaires. Descriptive statistics were computed to find out the language strategies used by HSS and their self-efficacy beliefs about four main skills of English. Pearson correlation was utilized to discover the relation between LLS of participants and their self-efficacy beliefs about English. In the light of the findings of the current research, it was found out that there was high and positive correlation between language learning strategies used by HSS and their beliefs about English. It was discovered that, the more language learning strategies used, the stronger self-efficacy beliefs about English the students had.