Bazı yer kirazı genotiplerinin köklerinde ve meyvelerinde antioksidan aktivitesinin belirlenmesi
Determination of antioxidative activities in the roots and fruits of some physalis genotypes
  1. Tez No: 530760
  2. Yazar: BAKİ ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HAMURCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, Konya'nın Hadim İlçesine bağlı Bademli mahallesinde yetiştirilen yer kirazı (Physalis peruviana) genotiplerinde antioksidan aktivitesinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Yer kirazı (altın çilek) genotiplerinden olan Physalis tomatillo ve Physalis pruinosa çeşitlerinden elde edilen meyveler kullanılarak toplam fenolik madde içeriği, toplam antioksidan kapasitesi, DPPH radikal tutucu aktivite, meyvelerin içerdikleri Mo, Ca, B, Cu, Fe, K, Mg, Mn, Na, P, S, Zn miktarları, meyve tanelerinin boy, pH, ve renk(L, a, b) değerleri, ve ayrıca yer kirazı genotiplerinin yetiştirildiği toprakların pH,EC,CaCO3,organik madde, tekstür sınıfı,toplam N (NO3-+NH4-N), Ca,K,P,Mg,Na,Cu,Fe,Mn,Zn,B, miktarları belirlenmiştir. Physalis tomatillo'nun Physalis pruinosa çeşitlerinden elde edilen meyvelere göre fenolik madde içeriği, toplam antioksidan kapasitesi(Physalis tomatillo 402.75 ±29.62(mgAAE/g) > Physalis pruinosa 354.58±14.81(mgAAE/g), DPPH radikal tutucu aktivite, meyve boyutları, renk değerleri, pH değeri, besin element içerikleri ve birim alandan elde edilen ürün miktarı daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the antioxidant activity of cape gooseberry (Physalis peruviana) genotypes grown at Bademli quarter, Hadim Province in Konya. Total phenolic contents, total antioxidant capacity, DPPH radical scavenging activity, Mo, Ca, B, Cu, Fe, K, Mg, Mn, Na, P, S, Zn contents of fruits, fruit size, pH and color values (L, a, b) and soil characters such as pH, EC, CaCO3, organic matter, texture, total N (NO3-+NH4-N), Ca, K, P, Mg, Na, Cu, Fe, Mn, Zn, B contents were determined in two cape gooseberry genotypes, Physalis tomatillo and Physalis pruinosa. The phenolic content, total antioxidant capacity(Physalis tomatillo 402.75 ±29.62(mgAAE/g) > Physalis pruinosa 354.58±14.81 (mgAAE/g), DPPH radical scavenging activity, fruit size, color value, pH value, nutrient content and yield per area were higher in fruits of Physalis tomatillo as compared to Physalis pruinosa.