The need to apologize: A study on the political apologies in the world and their comparison with the Turkish non-apologies
Özür dileme gerekliliği: Dünyadaki siyasi özürler ve Türkiye'deki sözde siyasi özürlerin karşılaştırılması üzerine bir çalışma
- Tez No: 530818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDİM NAMİ NOMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez siyasi özrün ne olduğunu ve siyasi özrün gruplar arasındaki ilişkide ne kadar önemli olduğunu araştırmayı amaçlamaktadır. Tezin cevap bulmaya çalıştığı ilk soru Türkiye'de yakın gelecekte tam teşekküllü bir siyasi özrün gerçekleşmesinin mümkün olup olmadığıdır. Tez ilk olarak siyasi özrün ne olduğunu tanımlayıp alandaki seçkin akademisyenlerin kriterleri doğrultusunda tam teşekküllü siyasi özür için gerekli kriterleri açıklar. Daha sonra, dünyadaki üç özür örneğini inceler: Avustralya, Japonya ve Almanya. Yazar bu özür örneklerini girişte belirtilen kriterlere göre tam teşekküllü özürler olup olmadıklarını yorumlar. Dünyadaki özür örneklerinden sonra Türkiye'deki özür tartışmalarına bakılır. Yazar Türkiye'deki özürlerin tam teşekküllü özür yerine sözde özürler olduğunu iddia etmektedir. Dünyadaki özür örnekleriyle Türkiye'deki özür örnekleri karşılaştırıldığında ise ortaya çıkmıştır ki Türkiye'nin milliyetçi zihniyetli insanlardan oluşan siyasi kültürü yakın gelecekte tam teşekküllü bir siyasi özre izin vermemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore what a political apology is and how a political apology is important in groups' relation with one another. The main question of the thesis is whether a real political apology is possible for Turkey in the near future. The thesis first provides the reader with the definition of political apology and gives the necessary criteria for a full-fledged apology based on outstanding scholars' criteria. Secondly, the thesis examines three world apology cases: Australia, Japan and Germany. The author comments on the apology cases about whether they are full-fledged apologies or not. World apology cases are followed by apology debates in Turkey which the author claims as non-apologies. When world apology cases and Turkey are compared, it comes out that Turkey's political culture which is consisting of people with nationalistic mindset does not allow for a full-fledged political apology in the near future.