Humor as resistance: The case of Zaytung
Direniş yöntemi olarak mizah: Zaytung örneği
  1. Tez No: 530822
  2. Yazar: SÜMEYRA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL IRZIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez, mizahı bir direniş biçimi olarak kullanan Türk kurgu/hiciv haber sitesi Zaytung'a odaklanmaktadır. Zaytung, esprili sahte haber ve parodi haber makalelerinde siyasi otoriteyi ve ana akım medyanın uygulamalarını şaka haber konusu ediyor. Zaytung herkesin kendi kurgusal esprili haber makalelerini yazabileceği bir sosyal platformdur. Zaytung tarafından, Türkiye'deki geleneksel gazetecilik söylemlerine bir tepki olarak mizahi bir alternatif gerçeklik üretilir ve kamuoyuna sunulur. Zaytung'un ironi ile çevirili yeni bakış açısı ile farklı bir politik bilinç yaratılır. Zaytung haber makalelerinin ciddiye alındığı örnekler olduğu gibi, geleneksel haber makalelerinin“Zaytung haberi gibi”olduklarının gösterildiği örnekler vardır. Ben yalnızca sıradan gerçekliğin Zaytung'u etkilemediğini, aynı zamanda web sitesinin de“Zaytung haberi gibi”örneğinde olduğu gibi okurlarının yaklaşımlarını şekillendirerek sıradan gerçekliği etkilediğini ileri sürüyorum. Bu web sitesi, gerçeklikteki absürtlüğü, gerçekliğe değiştirici ve mizahi bir şekilde yaklaşarak ortaya koyuyor. Bu tez, parodi ve ironi tarafından sağlanan çoğulluğun, Zaytung'un siyaset, gerçeklik ve mizah sınırları ile oynamasına yardımcı olduğunu tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the Turkish fictional/satirical news website Zaytung, which employs humor as a form of resistance. Zaytung makes fun of the political authority and practices of the Turkish mainstream media in its humorous fake news and parody news articles. Zaytung is a social platform in which anyone can sign up and write their own fictional humorous news articles. A humorous alternative reality is produced and presented to the public by Zaytung as a reaction to the discourses of conventional journalism in Turkey. With Zaytung's new perspective surrounded with irony, a different political consciousness is created. There are examples of Zaytung news articles that are taken seriously, and also examples of conventional news articles pointed out for being“like Zaytung news”. I argue that not only mainstream representations of reality affect Zaytung, but also the website affects mainstream conceptions of reality by shaping readers' approaches to it as in the example of“like Zaytung news”. The website demonstrates the absurdity in that reality by approaching it in a subversive and humorous way. In this thesis, I suggest that plurality provided by parody and irony helps Zaytung play with politics, reality, and the boundaries of humor.