Ahmet Cevdet Pasha and change: A three-tiered approach
Ahmet Cevdet Paşa ve değişim: Üç katmanlı bir yaklaşım
- Tez No: 530828
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF HAKAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tezde birbiriyle bağlantılı üç konuyu ele almaya çalıştım. Evvela, Geç Osmanlı Dönemi'ni ve özellikle bu dönemin baş aktörlerinden olan Ahmet Cevdet Paşa'yı anlamak için ortaya atılan hayali dikotomilerin/ikiliklerin analitik araçlar olarak kullanılmasını eleştirdim. İkinci olarak, Cevdet Paşa'nın değişime bakışını inceledim. Üçüncü olarak ise muhafazakarlığın ve muhafazakarların tanımı üzerinden yapılan tartışmalara dahil oldum. Bu doğrultuda, Osmanlı İmparatorluğu bağlamında Cevdet Paşa'yı konu alan bu ampirik çalışmayı ve muhafazakarlığın değişime bakışını konu edinen teorik tartışmayı eşzamanlı olarak yürüttüm. Bir başka ifadeyle, Geç Osmanlı İmparatorluğu'nun ve o dönemin şahsiyetlerinin 'tutucu/muhafazakar,' ilerlemeci; laik, dindar; Batı taraftarı, Doğu taraftarı gibi ikilikler üzerinden incelenerek basite indirgenmesindense, dönemi daha incelikli bir yaklaşımla incelemeyi öneriyorum. Ayrıca, muhafazakarların değişime bakışını daha iyi anlayabilmek ve Ahmet Cevdet Paşa'nın şahsında muhafazakarların dışarıdan bakıldığında çelişkili görünen tutumlarını izah edebilmek için üç katmanlı bir yaklaşım (değişimin yapısı, dönemin entelektüel ve düşünsel yapısı, ve o anki kısıtlamaların yapısı) oluşturdum. 'Muhafazakar' Ahmet Cevdet Paşa'nın bu üç katmanlı yaklaşımla daha iyi anlaşılabileceğini iddia ediyorum; ki bu yaklaşıma göre, Ahmet Cevdet Paşa değişimi tamamen reddetmiyor, fakat kabul edilebilir ve kabul edilemez değişimleri birbirinden ayırmaya çalışıyor; entelektüel ve düşünsel atmosferi dikkate alarak tutumunu değiştiriyor, tutumundan ödün veriyor; ve daha da ötesi zamanın koşulları ve kurumların o anki yapıları ve o güne nasıl geldikleriyle ilgili endişelerinden dolayı, radikal değişiklikleri ve devrimleri dahi kabul ediyor.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I attempted to address three interconnected issues. First, I questioned the validity of using imagined dichotomies as analytical tools to understand the Late Ottoman Empire, with specific emphasis on one of the leading figures of the period, Ahmet Cevdet Pasha. Second, I examined Cevdet Pasha's attitude toward change. Third, I engaged with controversies on the definition of conservatism and conservatives. Accordingly, I have done the empirical study on Cevdet Pasha within the context of the Ottoman Empire and the theoretical discussion on conservative attitude toward change simultaneously. That is, I suggested a more nuanced understanding of the Late Ottoman Empire and its figures rather than simplifying the complexities of the period by examining them with dichotomous frameworks of 'reactionary/conservative,' progressive; secular, religious; and Western-oriented, Eastern-oriented. Also, I proposed a three-tiered framework (nature of change, nature of challenge and nature of current constraints) to have a better understanding of the attitude of conservatives toward change, and to elucidate some seemingly contradictory attitudes of conservatives in the person of Ahmet Cevdet Pasha. I argued that 'conservative' Ahmet Cevdet's attitude toward change can be better understood within a three-tiered framework according to which, Ahmet Cevdet does not repudiate change, but attempts to differentiate acceptable and unacceptable change; adjusts his stance and gives concessions by considering the intellectual and ideational environment; and further to that even accepts radical change and revolutions due to requirements of time and his concerns about the current natures of institutions, and how they come into existence.