Seramik yüzeylerde lazerle desen oluşturma tekniği ve uygulamalar
Lazer pattern creation techniques and applications on ceramic surface
  1. Tez No: 530829
  2. Yazar: CEYDA SIKI
  3. Danışmanlar: DOÇ. EFE TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
“Seramik Yüzeylerde Lazerle Desen Oluşturma Tekniği ve Uygulamalar”başlığı altında yapılan uygulama raporunda, lazer teknolojisinin seramik yüzeylerde desen oluşturma yöntemleri incelenecek, bunun yanı sıra bu yöntemin alana olan katkıları değerlendirilecektir. Teknolojinin sanat ve tasarım alanlarında yaratıcılık, tasarım ve ürün oluşturma sürecine olan etkisi kaçınılmazdır. Günümüzde sayısal işleme teknolojileri sayesinde bilgisayar destekli tasarım ve üretim yöntemleri hem üç boyutlu hem de iki boyutlu tasarımların oluşturulmasında ve uygulanmasında her geçen gün kullanıcılara yeni imkânlar sunmaktadır. Bilgi çağının yenilikçi yöntemlerinden birisi olan lazer teknolojisinin sayısal programlar ile bilgisayar ortamında tasarım sürecine dâhil edilmesiyle sırsız seramik yüzeylerde desen oluşturma imkânı gerçekleşmiş ve sanat ve tasarım başlıkları altında uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Bu uygulama sürecinde kullanılan teknolojinin sadece tasarım alanında değil sanat alanında da kullanılabileceği gösterilmek istenmiştir. Uygulamalar, kalıp ile şekillendirilen döküm çamuru kullanılarak oluşturulmuş formlar ve geri dönüştürülebilen ileri teknolojik endüstriyel yöntemler ile üretilen terracotta cephe kaplama panelleri üzerinde CO2 gazı lazer makinesi kullanılarak yapılmıştır. Çalışmalarda geri dönüşüm malzemelerinden de faydalanılmıştır. Günümüz dünyasının en önemli sorunlarından biri olan göç politikaları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the application report made under the heading ''Lazer Pattern Creation Techniques and Applications on Ceramic Surface'', the methods of forming the patterns on the ceramic surfaces of the laser technology will be examined, as well as the contribution to this area of the laser technology will be evaluated. The impact of technology on the processes of creativity, design and product creation in the fields of art and design is inevitable. Today, thanks to digital processing technologies, computer aided design and production methods offer new possibilities to the users every day in the creation and implementation of both three dimensional and two dimensional designs. By incorporating laser technology, which is one of the innovative methods of information age, into the design process in computer environment with digital programs, it was possible to create patterns on unglazed ceramic surfaces and applications were realized under the titles of art and design. It is desirable to show that the technology used in this application process can be used not only in the design field but also in the art field. Applications were made using CO2 gas laser machines on terracotta facade cladding panels produced by mould-forming casting moulds and recyclable high-tech industrial processes. Recycling materials have also been utilized in the work. Immigration policies, one of the most important problems of today's world, have been discussed.