9-14 yaş grubu çocuklarda çeşitli değişkenlere göre internet bağımlılığı ve fiziksel aktivite katılım düzeylerinin incelenmesi
Analyzing the level of internet addiction and physical activities participation according to several variabilities among the children who are 9-14 years old
  1. Tez No: 530846
  2. Yazar: EMİNE YEİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı 9-14 yaş grubu çocuklarda internet bağımlılığının fiziksel aktivite katılım düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya yaşları 12,01±1,22 yıl, boyları 151,31±12,21 cm, ağırlıkları 49,12±11,86kg olan 533 (%51,3) erkek, 506 (%48,7) kadın toplam 1039 ortaokul öğrencisi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak çocuklar için geliştirilmiş fiziksel aktivite ölçeğive internet bağımlılık ölçeğikullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sosyal bilimler için geliştirilmiş istatistiksel programlardan yararlanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde ilk olarak normalitesine bakılmıştır. Normallik dağılımı Shapiro-Wilk testi ile yapılmıştır. Normal dağılıma uyan verilerin değerlendirilmesinde İndependent Sample T test, uymayanlarda bu testin nonparametrik karşılığı Mann- Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is researching the reletionship between 9-14 age group children's internet addiction and the physical activity participation level (51.3%) 593 male, 506 (48.7%) female, whose age's were 12.01± 1.22 years whose weights were 49.12 ± 11.86 kg a total of 1039 middle school students participated in this study. Physical activity scale and internet addiction scale developed for children were used as data collection tools. Statistical programmes developed for the social sciences were used in eveluating the data. Firstly normalization was observed in the analysis of the obtained data. Normality distrubution was done by using Shapio-Wilk test. Independent Sample Test was used for evaluating normal distribution and Mann-Whitney U test which is nonparametric form was used fort he others.