Araştırmaya dayalı fen öğretimine yönelik hazırlanan mesleki gelişim programı boyunca sınıf öğretmenlerinin gelişimlerinin izlenmesi
Monitoring classroom teachers' development during professional development program for inquiry based science teaching
  1. Tez No: 530849
  2. Yazar: YASEMİN BÜYÜKŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ KINGIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Çalışmanın amacı araştırma tabanlı fen öğretimine yönelik hazırlanan mesleki gelişim programının sınıf öğretmenlerinin gelişimine etkisini tespit etmektir. Öğretmenin gelişimi, pedagojik inançları, pedagojik alan bilgisi, duyuşsal alan bariyerleri ve iletişimsel alan bariyerleri açısından incelenmiştir. Bu amaçla var olan etkileri derinlemesine gözlemek için nitel bir durum çalışması yürütülmüştür. Çeşitleme sağlayabilmek için çoklu durum çalışması tercih edilmiştir. Çoklu durumu sağlamak amacıyla araştırma tabanlı fen öğretim uygulama örnekleri içeren üç günlük eğitime katılan öğretmenler arasından sosyo ekonomik bölge tabakalaması ile 3 öğretmen katılımcı grubuna dâhil edilmiştir. Hazırlanan mesleki gelişim programı bu öğretmenlerle 20 hafta boyunca sürdürülmüştür. Eğitim alan üç öğretmene iş başı destek, yapı iskelesi tekniği ile sunulmuştur. En üst düzeyde başlayan destek 19. haftada son bulmuş; öğretmenler 20. haftada tamamen desteksiz bırakılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış öğretmen görüşme formları, yarı yapılandırılmış öğrenci odak grup görüşme formu, haftalık gözlem formu, araştırmacı günlüğü ve sınıf içi video kayıtları ile toplanmıştır. Verilerin analizinde içerik analizinden ve betimsel analizden faydalanılmıştır. Genel olarak öğretmenin gelişimi mezuniyet alanı, cinsiyet, sosyo-ekonomik çevre gibi etmenlerle farklılaşarak ilerlese de pedagojik alan bilgisi, pedagojik inançlar, duyuşsal ve iletişimsel bariyerlere sahip olma durumu bir sarmal ağ ile gelişim yolunu örmektedir. Pedagojik alan bilgisinin eksikliği duyuşsal ve iletişimsel bariyerleri doğurmaktadır. Bu bariyerlerin varlığı öğretmenin pedagojik inançlarını etkilemekte ve davranışın amacını oluşturan davranışsal, normatif ve kontrol inançlarını olumsuz etkilemektedir. Bu sarmallık göz önünde bulundurulduğunda öğretmen eğitiminde daha bütüncül bir oluşum izlenmesi ve yapı iskelesi ile desteğin dikkate alınması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effect of the professional development program for inquiry based science teaching on the development of classroom teachers. The teacher's development has been examined in terms of pedagogical beliefs, pedagogical content knowledge, affective and communicative field barriers. For this purpose, a qualitative case study has been carried out. It has been given a three-day training and three teachers, who were trained, were included in the participant group. The prepared professional development program was continued for 20 weeks. Teachers were provided with on-the-job support, scaffolding technique. The support that started at the top level ended on the 19th week. The data were collected by semi-structured teacher interview forms, student focus group interview form, weekly observation form, researcher diary and in-class video recordings. In the analysis of the data, content analysis and descriptive analysis were used. Pedagogical content knowledge, pedagogical beliefs, and possession of emotional and communicative barriers constitute a development path with a spiral net although the development of the teacher is differentiated by factors such as graduation area, gender, and socio-economic environment in general. The lack of pedagogical content knowledge leads to affective and communicative barriers. The presence of these barriers affects the pedagogical beliefs of the teacher and negatively affects the behavioral, normative and control beliefs that constitute the purpose of the behavior. Taking this coherence into account, it may be advisable to take a more holistic approach to teacher education and to take into account the support by scaffolding.