Postmodern kavrayışın sahne tasarımına etkileri
The efects of postmodern concept on stage design
  1. Tez No: 530850
  2. Yazar: HAKAN İSMAİL ŞİRİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÇELENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Aydınlanma ve akılcılık düsturlarının ruhunu oluşturduğu modernlik ve modernizme yönelik eleştiri ve reddiyelerin enikonu arttığı bir ortamın bağrında serpilen postmodernlik/postmodernizm çoksesli, çok katmanlı, eklektik ve disiplenlerarası doğasıyla, sanatların birbirleriyle arasındaki sınırları ihlal etmiş; sanat nesnesini, türün sınırlandırıcı boyunduruğundan kurtarıp özgürleştirmeyi kurmuştur. Resmin iki boyutlu satıhtan kurtulup üç boyutluluk kazandığı; mimari yapının çevreyle sınırlarını ortadan kaldırdığı; hakikatin simülasyonla yer değiştirdiği; temsilin sunuma döndüğü bu yeni zamanlarda tiyatro da sahne ile seyirci arasındaki sınırları ortadan kaldırıyor; seyirci ve oyuncuyu aynı uzamın aralarında hiyerarşik ilişki bulunmayan özneleri konumuna getiriyor. 'Şimdi ve burada'lığı yücelten, anlık ve gelip geçici olan bu tiyatro yaklaşımının sahne tasarımlaması da kuşkusuz bu ortamda var olan postmodern estetik paradigmadan beslenecektir. Bu çalışma öncelikle kavram birliğini yakalamak adına postmodernizmi özellikle sanatlar bağlamında aktardıktan sonra postmodern estetik bileşenlerinin, sahne tasarımına ne ölçüde etki ettiğine ve postmodern zamanlarda sahne tasarımının bu estetik özelliklerden nasıl yararlandığına değinmektedir.
Özet (Çeviri)
Modernism which is given spirit by enlightment and rationalism an Postmodernism which is devoloped and opened out on the base arguments and refutations against the modernism alterted the borders between different kinds of arts and kept the art subject from oppression of borders by means of its multi voice, multi-layered and multidisciplinary nature. In these newest times when the painting is escaped from two dimensional plane to three dimension and architectural structure eliminates the borders with the surroundings and when the truth replaced by simulation and performance turned into representment, theatre is putting its border aside between stage and audience and making the audience and actor non-hierarchial subjects. Stage design discipline would also be nourished from that postmodern aesthetical paradigm which glorifies“now”and“being here”. On behalf of forming the concept, this study conduct the postmodernism by means of art, then discuss the effects of the aesthetics components of postmodernism to stage design and explains how stage design benefit from these aesthetic components in the era of postmodernism.