Özel eğitim öğretmen adayları ile eğitim fakültesindeki diğer bölümlerde okuyan öğretmen adaylarının akademik yükleme stilleri ile akademik öz-yeterliklerinin karşılaştırılması
The comparasion of academic attiributional styles and academic self-efficacy of special education pre-service teachers and other pre-service teachers at the faculty of education
  1. Tez No: 530848
  2. Yazar: CEREN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VESİLE YILDIZ DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada, , özel eğitim bölümünde okuyan öğretmen adayları ile eğitim fakültesindeki diğer bölümlerde okuyan öğretmen adaylarının akademik yükleme stilleri ve akademik öz-yeterlikleri bakımından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma modeli olarak ilişkisel ve nedensel karşılaştırma modeli kullanılmıştır. Veriler, Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde 4. Sınıfta okumakta olan öğretmen adayları ile görüşülerek toplanmıştır. Araştırmaya 230 öğretmen adayı katılmıştır. Katılımcılar bilgisayar öğretmenliği, fen bilgisi öğretmenliği, ilköğretim matematik öğretmenliği, ingilizce öğretmenliği, müzik öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği, özel eğitim öğretmenliği, psikolojik danışma ve rehberlik, sınıf öğretmenliği, sosyal bilgiler öğretmenliği, türkçe öğretmenliği bölümlerinde okumaktadır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Akademik Öz Yeterlik Ölçeği ve Akademik Yükleme Stilleri Ölçeği Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizi Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Örneklemler T-Testi ve ANOVA kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre özel eğitim öğretmenliği okuyan öğretmen adaylarının teknik beceriler konusundaki öz yeterlik düzeylerinin diğer bazı bölümlerde okuyan öğretmen adaylarına kıyasla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sonuçlara göre özel eğitim ve sosyal bilgiler öğretmenliği bölümlerinde okuyan öğretmen adaylarının yaşadıkları akademik sorunlardan kendilerini sorumlu tutma düzeylerinin diğer bazı öğretmen adaylarına kıyasla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Çalışma sonucunda öğretmen adaylarının akademik öz yeterlik düzeyleri ve bilişsel uygulamalara yönelik öz yeterlik düzeyleri ile kararsız yükleme stilleri arasında negatif yönde bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between teacher adequacy, academic self-efficacy and academic loading styles is examined in the mainstreaming of teacher candidates. Relational and causal comparison model is used as research model. The data were collected by interviewing the teacher candidates who were studying at the 4th grade at Dokuz Eylül University Faculty of Educational Sciences. 230 teacher candidates participated in the research. Participants are studying in computer teaching, science teaching, elementary school mathematics teacher, English teacher, music teacher, preschool teacher, special education teacher, psychological counseling and guidance, classroom teacher, social studies teacher, turkish teacher, mentally retarded teacher. The data of the study were collected by the Personal Information Form, Academic Self-Efficacy Scale, Academic Loading Styles Scale and Teacher Proficiency Scale in Inclusıve Education. Analysis of the data was made using Pearson Correlation Analysis, Independent Sampling T-Test and ANOVA. According to the findings obtained from the research, it was determined that the self-efficacy levels of the candidate teachers who read the special education teaching were higher than the candidate teachers who read the other skills. According to the results, it was determined that candidate teachers who read in special education and social studies teaching departments had a higher level of holding themselves responsible for the academic problems they experienced than some other candidate teachers. As a result of the study, it was determined that there is a negative relationship between teacher self-efficacy levels of teacher candidates and self-efficacy levels for cognitive practice and unstable loading styles..