Yakın dönem Çanakkale Deniz Müzesi Fatih Camii halıları
  1. Tez No: 81150
  2. Yazar: EŞREF BÜLENT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Müzecilik, Crafts, Museology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
t IV ÖZET Fatih Sultan Mehmet TL. tarafından, 1462 yılında inşa ettirilen Çimenlik Kalesi, tarihte Kale-i Sultaniye ismiyle anılır. Avrupalı gezginlerce“Eski Hisar”ve“Anadolu Varoşu”adıyla tanıtılan Çimenlik Kalesi, bazen Kilit-ül Bahreyn (Kilit bahir) Kalesi'yle birlikte“Dardanelles”olarak da söz edilmiştir. Çanakkale kenti başta, Kale-i Sultaniye'nin yanında gelişen bir köy durumundadır. Gezginler tarafından, bakımlı bir kasaba olarak betimlenmesi, 17. yüzyıl sonrasıdır. O dönemlerde gelişen ve oldukça şöhretli olan çanak-çömlek üretiminden dolayı, Kale-i Sultaniye'nin ismi halk arasında, Çanak Kalesi olarak değişir. Kale-i Sultaniye, bir çok onarım ve dönemin koşullan doğrultusunda değişiklik geçirerek, günümüze kadar gelir. Kale-i Sultaniye, günümüz ismiyle Çimenlik Kalesi, 1982 yılında Çanakkale Boğaz Komutanlığı'nca Deniz müzesi olarak hizmete açılır. Çimenlik Kalesi'nde Fatih ve Abdülaziz isimleriyle iki cami bulunur. Kalenin inşa tarihlerinde yapılan Fatih Camisi, diğerine göre daha küçüktür. Her iki cami çeşitli yörelerden kilim ve halıyla kaplanmıştır. Fatih Camisi'nde daha çok seccade boyutlarında halılar bulunur. Türk kültürünün özgün bir ürünü olan halı sanatı, en parlak dönemlerini Anadolu Selçuklu Devleti döneminde yaşamıştır. Sonrası, Osmanlı İmparatorluğu döneminde, halıcılığımız başka halı merkezlerinden etkilenerek, çeşitlilik kazanmıştır. Günümüze kadar uzanan bu etkiler sonucunda halıcılığımızı, göçer ve köy kökenli ile Osmanlı Sarayının etkisinde kalanlar olarak, iki grupta değerlendirmekteyiz. Bu gruplar, ayrıca, hammadde, desen ve teknik olarak da birbirlerinden ayrılırlar.V Geleneksel halılarımız, tamamen yünden dokunmaktadır. Bu halılar, farklı tezgah ve usullerle dokunsa da, tekniklerinde farklılık yoktur. Geleneksel Anadolu halılarında iplikler geleneksel doğal boya yöntemleriyle renklendirilmişlerdir. Halen yaşayan boyacılık geleneği de bir sentezdir. Osmanlı döneminde alman bazı ekonomik kararlan sonucu, Anadolu Türk Haklan başkalaşım geçirmiştir. Bu yenilikler, özellikle desen, iplik büküm tekniği ve iplik boyacılığında kendini gösterir. İlk etkilerini Batı Anadolu'da gördüğümüz bu değişim, zamanla bir çok farklı hah merkezine yansımıştır. O dönemde başlayan etkileşim, günümüzde yeni boyutlar kazanarak devam etmektedir. Çimenlik Kalesi, Fatih Camisi'nde, geleneksel halılanmızm teknik özelliklerini gösteren, fakat tanınmayan bir grup seccade bulunmuştur. Bu çalışmamızda seçilerek 8 parçaya indirilen seccadelerin analizleri verilerek kataloglanmıştır. Kataloglanan Fatih Camisi seccadeleri, desenlerine göre Realist Motifli ve Geometrik Motifli olarak gruplandınlmıştır. Bu çalışmada, seccadelerin 4'ü Realist, diğer 4'ü Geometrik desenlidir. Realist Motifli seccadeler, 17.yüzyılda Osmanlı Sanatı'm etkileyen Fransız-Barok-Rokoko akımının özelliklerini taşımaktadır. Bu etkilerin imparatorluk sınırlarına kadar yayıldığı sanılmaktadır. Barok-Rokoko üslubu zamanla devşirilerek, Türk- Barok-Rokoko stili geliştirilmiştir. Realist Motifli Halılar'da bu stilin etkileri saptanmıştır. Geometrik Motifli Halılar' dan biri Çanakkale halisidir. Diğer üçü ise, yine Barok-Rokoko veya Kafkas halılannın özelliklerini taşımaktadır. Çanakkale (Ayvacık) seccadesinin dışındaki halılarda, sözü edilen dış etkiler sindirilmemiş olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Çimenlik Castle, built by Fatih Sultan Mehmet II in 1462, was previously known as Kale-i Sultaniye. This castle known to European travellers as the“Old Castle”or“Anatolian Castle”, is also sometimes called the“Dardanelles”, together with the Castle of Kilit-ül Bahreyn (Kilitbahir). İn the beginnig, the town of Çanakkale was a developing settlement situated beside Kale-i Sultaniye. Travellers after the 17th century described it as a beautiful town. Kale-i Sultaniye was famous for the production of ceramics, especially bowl making, and due to this the town became popularly known as Çanak Kale (Pottery Castle). İt has survived right up to the present day in consequence of restoration and repair works carried out at several points in its history. Kale-i Sultaniye, currently known as Çimenlik Castle, is now open to the public as a Naval Museum, administered by the Military Straits Command. İn Çimenlik Castle, there are two mosques, called the Fatih Mosque and Abdulaziz Mosque. Fatih Mosque is older and smaller than the other. Both of them are decorated with various rugs, kilims and carpets from different locations. İn Fatih Mosque 'seccade' carpets (prayer rugs) are the type most commonly found. The Art of Carpet Making, a unique production of Turkish Culture, was at the height of its popularity during the Anatolian Seljuk era. Later, during the time of the Ottoman Empire, the Art of Carpet Making was influenced by various otiier carpet making centres and gained in variety. As a consequence of this outside influence, we can catagorise carpet making into two groups; normadic village carpets and carpets produced under the influencevn of the Ottoman Court. These two groups are different from one another in terms of material, design and technique. In general, traditional carpets are made of wool. Despite differences between looms and weaving styles, tecniques are basically the same. İn traditional Anatolian carpets, threads are coloured by natural colouring methods, a synthesis which is still being used today. As a result of certain economic regulations introduced during Ottoman times, there was a great change in Anatolian Turkish carpets. This can be seen in the desing, thread technique and colouring. The impact of this change can still be seen in the processes of various carpet centres in Western Anatolia. The interaction which commenced in those days therefore still continues today, gaining new dimensions. İn Çimenlik Fatih Mosque, there is a group of prayer rugs which cannot be identified but reflect traditional carpet making techniques. Eight of these rugs, 4 displaying Geometric motifs and 4 Realistic ones, have been analysed in this thesis. It proved logical for the 8 Fatih Mosque carpets to be grouped according to their desing since they bore either realistic motifs or geometric motifs. The carpets with realistic motifs reflect the characteristics of the French Baroque-Rococo movement which was influential on Ottoman Art in the 18th century. It is assumed that this movement had an impact throughout the whole of the Ottoman Empire. In the process, the Baroque-Rococo style was adopted and a Turkish Baroque-Rococo style emerged. In carpets with realistic motifs, the influence of this style can be witnessed. In the geometric motif group however, only one of them the Çanakkale (Ayvacık) carpet-exhibits the influence of this style. The 3 other reflect Baroque-Rococo or Caucasus carpet characteristics and the outside influence discussed above is not seen to be highly developed.