Tax capacity in post-conflict polities
Çatışma sonrası yönetimlerde vergi kapasitesi
  1. Tez No: 530862
  2. Yazar: TURAN KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İç savaş, devlet kapasitesi ve iç savaşların son bulması arasındaki ilişki nedir? Bu çalışma İkinci Dünya savaşı sonrasındaki iç savaşları irdeleyerek iç savaşların son bulma biçimi ile vergi kapasitesini incelemektedir. Bu çalışmada, iç savaşların son bulma biçiminin vergilendirme kapasitesinin telafi hızı üzerindeki etkiyi bulmak için vergilemeye ilişkin bir pazarlık teorisi kuruyor ve uygun ampirik analizleri uyguluyoruz. Sağkalım analizi uygulandığında, ampirik sonuçlar isyancı zaferi ve müzakere yolu ile çözümlerin verginin telafi hızının olasılığını artırdığını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
What is the relationship between civil war, state capacity, and civil war termination? This paper examines the link between types of civil conflict settlements and taxation capacity by probing post-World War II civil wars. In this paper, we construct a bargaining theory of taxation and conduct relevant empirical analyses to capture the effect of the types of civil conflict settlements on taxation capacity recovery speed. Employing survival analysis, empirical results show that rebel victories and negotiated settlements increase the likelihood of tax capacity recovery rate.