The impacts of transportation investment on Turkish economy at micro, macro and regional level: In a spatial computable general equilibrium model framework
Ulaştırma yatırımlarının Türkiye ekonomisi üzerine makro, mikro ve bölgesel düzeydeki etkileri: Mekansal hesaplanabilir genel denge modeli kapsamında
- Tez No: 530879
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CHRİSTOPHER MICHEAL HANNUM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez Türkiye'deki farklı otoyol projelerinin bölgesel refah ve büyüme üzerine etkilerinin bölgesel düzeydeki tahmini için gerekli ekonomik analiz çerçevesi oluşturmaktadır. Bu çerçeve kapsamında çok bölgeli Hesaplanabilir Genel Denge (HGD) modeli ile ulaştırma modeli entegre edilmektedir. Tez kapsamında oluşturulan HGD modeli 3 büyük kentimiz ve 8 toplulaştırılmış bölge olmak üzere toplamda 11 bölge için 8 farklı sektör için geliştirilmiştir. Ulaşımdaki mesafeler vasıtasıyla ulaştırma marjlarındaki düşüşü 3 farklı senaryo kapsamında ele alınmıştır. Tüm senaryo çıktıları göstermektedir ki otoyol yatırımları, senaryoya göre farklı bölgelerde farklı seviyede olmakla beraber, tüm bölgelerde refahı arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis develops a framework for economic analysis of highway projects in Turkey, estimating the economic effects of these projects on regional welfare and economic growth. The framework integrates a transport model with a multiregional Computable General Equilibrium (CGE) model. The CGE model is developed for eight sectors of eight macro regions plus three biggest cities, namely Istanbul Area, Ankara Area and Izmir Area. Three counterfactual experiments are developed based on decreases in transportation margins due to a 'distance shortening'. All simulation results show that highway investment program improves welfare for all regions but in different levels according to scenarios.