Production of third places for the conservative women: A case study of Çengelköy
Muhafazakar kadınlar için üçüncü mekan üretimi: Çengelköy örnek durum çalışması
- Tez No: 530899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ÜNLÜ YÜCESOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, kent mekânında muhafazakâr kadınlar için kültürel ve dini atıflarla üretilen üçüncü mekanları konu edinmektedir. Çengelköy muhiti özellikle muhafazakâr kentli nüfusun rağbet ettiği emsal niteliğinde bir dinlenme alanı olması sebebiyle araştırma sahası olarak seçilmiştir. Çengelköy'deki belirli kamusal alanlara, özelde kafelere, muhafazakâr kadınların üçüncü mekânı olarak odaklanılmıştır. Bu tür mekanların talep eden ve talebe cevap verenler arasındaki karşılıklı etkileşim sonucunda nasıl üretildiklerini anlamak için katılımcı gözlem, yarı yapılandırılmış mülakat ve niteliksel medya içerik analizi yöntemlerine dönüşümlü bir şekilde başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate how third places are produced for the conservative women through cultural and religious attributions in the context of urban space. Çengelköy neighbourhood is chosen as the case study for its exemplary position as a recreational area that particularly appeals to the conservative urbanites. Certain public places, specifically cafés, of Çengelköy are focused as the third places of conservative women. Participant observation, semi-structured interview, and qualitative media content analysis methods are used alternately to understand the (re)production of these places through the dialectical relationship between demandant and supplier.