Emniyetli veri iletişimi
Data security in communication
  1. Tez No: 5310
  2. Yazar: İZZET AŞKUN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
II EMNİYETLİ VERİ İLETİŞİME (Yüksek Lisans Tezi) İzzet Aşkın Özel GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1988 ÖZ Dağıtık hesaplama, dağıtık veri tabanı işletimi uygulamalarının ve elektronik posta yollama, elektronik para transferi gibi işlemlerin artması ile birlikte bilgisayar ağlarında veri güvenliği önem kazanmıştır. Şifreleme, veri güvenliğini sağlamak amacıyla yaygın olarak kullanılan bir güvenlik yöntemidir. Bu tezde,“Veri Şifreleme Standardı”ve“Umumi Anahtar Şifrelemesi”olarak adlandırılan temel şifreleme yöntemlerinin uygulanmaları ve dayandıkları matematiksel temeller açıklanmıştır. Umumi anahtar şifreleme sistemi prensibinden yararlanılarak şifreleme programları hazırlanmış ve bu programlar kullanılarak, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ' nın çeşitli müdürlüklerinde kullanılan ve“Local Area Network”bağlantısı üzerinden iletişim yapan bilgisayarlar arasında şifreli veri iletişimi yapılmıştır. Kullanılan bilgisayar sistemi Digital Equipment firmasının VAX serisi bilgisayarlarından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill DATA SECURITY IN COMMUNICATION (M.Sc. Thesis) İzzet Aşkın Özel GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY June 1988 ABSTRACT Data security in a computer network is becoming increasingly important owing to the expanding role of distrubuted computation, distrubuted database, and telecommunication applications such as electronic mail and electronic fund transfer. Encryption is a data security method that is widely used in computer networks. In this thesis, two main encryption systems, named“Data Encryption Standart”and“Public Key Cryptography”, are inroduced and the mathematical theories on which they are based are explained. Computer programs were prepared to establish the encryption by using the method of Public Key Cryptography. By using these routines the message was encrypted on one node of a Local Area Network of Turkish Petroleum Corporation and then decrypted to its original form by the receiving node. The system used consisted of Digital Equipment VAX computers.