Farelerde anjiyotensin 2 reseptör blokörü losartanın sisplatine bağlı nefrotoksisiteden koruyucu etkinliğinin değerlendirilmesi
Assessment of protective effect of the losartan which is angi̇otensi̇n 2 receptor blocker against cisplatin-induced nephrotoxicity in mice
- Tez No: 530913
- Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN ÇAĞLAR ÇITAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmamızda sisplatine bağlı gelişen nefrotoksisitede anjiyotensin 2 reseptör blokörü losartanın histolojik düzeydeki koruyucu etkisi ve bu etkinin apoptotik yolak ile olan ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma sağlıklı 15 adet BALB-C cinsi dişi fare ile yapıldı. Fareler üç gruba ayrıldı. Birinci gruba intraperitoneal 5 cc % 0,9'luk steril serum fizyolojik solüsyonu enjekte edildi. İkinci gruba intraperitoneal tek doz sisplatin (12,7 mg/kg/doz) verildi. Üçüncü gruba tek doz sisplatin (12,7 mg/kg/doz) verildi ve sisplatin enjeksiyonundan dört gün önce losartan (10 mg/kg/gün) po başlandı ve dokuz gün boyunca verildi. Sisplatin verildikten sonra beşinci günde tüm denekler servikal dislokasyon ile sakrifiye edildi. Sakrifiye edilmeden dört saat önce tübüler proliferasyonu değerlendirmek amacı ile 5-bromo 2'deoxyuridine (200 mg/kg) intraperitoneal enjekte edildi. Hayvanların karın bölgesi açılarak böbrekleri çıkarıldı. Histolojik inceleme amacıyla sol ve sağ böbrek %10'luk formaldehit içerisine alındı. Sisplatin grubu kesitleri incelendiğinde birçok tübülde kast oluşumu, tübüler tiroidizasyon, tübül epitel hücrelerinde nüklear fragmantasyon, tübüler dilatasyon izlendi. Ayrıca interstisyumda inflamatuar hücreler görüldü. Yer yer dejenere tübüller bulunmaktaydı ve bazı tübül epitel hücreleri lümene dökülmüştü. Glomerüllerde ve damarlarda konjestif değişiklikler izlendi. Bazı glomerüller atrofik özelliklere sahipti. Sisplatin+Losartan grubu kesitleri incelendiğinde ise patolojik bulguların azaldığı izlendi. Aktif kaspaz-3 işaretlemesi yapılan kesitler incelendiğinde, kontrol grubunda çok az sayıda pozitif hücre bulunmaktaydı.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to investigate the protective effect of angiotensin 2 receptor blocker losartan against cisplatin-induced nephrotoxicity in histologic level and its association with the apoptotic pathway. The study was conducted with 15 healthy BALB-C female mice. The mice were divided into three groups. The first group was injected by intraperitoneal 5 cc 0.9% sterile serum solution. The second group received intraperitoneal single dose cisplatin (12.7 mg / kg / dose). The third group received a single dose of cisplatin (12.7 mg / kg / dose). Four days prior to cisplatin injection, losartan (10 mg / kg / day) po was administered and given for nine days for third group. All subjects were sacrificed by cervical dislocation on the 5th day after cisplatin administration. Four hours prior to sacrifice, intraperitoneal at 5-bromo 2 deoxyuridine (200 mg / kg) was injected to evaluate tubular proliferation. The abdomens of animals were opened and their kidneys removed. The left and right kidneys were taken into 10% formaldehyde for histological examination. When the cisplatin group cut view was examined, it was observed that there were cast formation in many tubules, tubular thyroidisation, nuclear fragmentation in tubule epithelial cells and tubular dilatation. In addition, inflammatory cells were seen in the interstitium. There were degenerate tubules locally and some tubular epithelial cells fell into lumen. Congestive changes were observed in glomerulus and veins. Some glomerulus had the atrophic properties. When the cut views of the cisplatin + losartan group were examined, it was observed that the pathological findings decreased. When the cut views which were marked with active caspase-3 were examined, there were very few positive cells in the control group.