Avrupa Birliği – Rusya ilişkilerinde enerjinin rolü
The role of energy in the relations of the European Union and Russia
- Tez No: 530917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER SANCAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Enerji, ülkelerin ekonomik kalkınmalarının sürdürülebilir olması için önemli bir unsurdur. Enerji kaynaklarının kesintisiz bir şekilde temin edilmesi, ülkeler için hayati bir önem taşımaktadır. Bu doğrultuda sürdürülebilir enerji ilişkileri, enerji arzının güven altına alınması ve enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi amacıyla etkin enerji politikalarının oluşturulması, devletler için öncelik haline gelmiştir. Dünyanın en büyük ikinci enerji tüketicisi konumunda olan Avrupa Birliği, ihtiyaç duyduğu enerjinin %53'ünü dış kaynaklardan temin etmek zorunda olan bir topluluktur. İhtiyaç duyulan bu enerji kaynaklarından ham petrolün %30,4'ünü, doğalgazın %37,5'ini ve katı yakıtların %29'unu Rusya'dan elde etmek durumundadır. Bu bağlamda dünyanın en zengin hidro karbon kaynaklarına sahip olan ülkelerden birisi olan Rusya, Avrupa Birliği'nin ihtiyaç duyduğu enerji kaynaklarının temininde en önemli tedarikçisi konumundadır. Bu nedenle Avrupa Birliği ve Rusya arasındaki ilişkiler için enerji konusu, hayati bir öneme sahiptir. Bu çalışmada, dünyanın en önemli enerji tüketicilerinden birisi olan Avrupa Birliği ve dünyanın en önemli enerji tedarikçilerinden birisi olan Rusya arasındaki ilişkilerde enerjinin rolü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is an important fact for countries to provide sustainable development. The continuous energy supply means vital importance for the countries. In this context, the countries give primacy to create efficient energy policies in order to provide sustainable energy relations and energy supply security, and to diversify the energy resources. The European Union, which is the second largest energy consumer in the world is a community that must supply 53% of the energy it needs from external sources. It is necessary to obtain 30.4% of crude oil, 37.5% of natural gas and 29% of solid fuels of these energy sources from Russia. In this context, Russia, which is one of the world's richest hydro carbon resources, is the most important supplier of energy resources needed by the European Union. For this reason, the energy issue is vital importance for the relations between the European Union and Russia. In this study, the role of energy in the relations between the European Union, one of the most important energy consumers of the world, and Russia, one of the most important energy suppliers of the world, are examined.