Azerbaycan ve Avrupa Birliği ilişkilerinde enerjinin rolü
The role of energy in Azerbaijan and European Union relations
- Tez No: 951512
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KESKİN ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Azerbaycan ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkilerde enerjinin rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Enerji hem Azerbaycan hem de AB için stratejik bir öneme sahiptir ve bu iki taraf arasında enerji işbirliği büyük bir potansiyele sahiptir. Azerbaycan, AB'nin enerji politikasında önemli bir role sahiptir. Bu nedenle, AB'nin enerji kaynaklarını çeşitlendirme ve enerji tedarik güvenliğini artırma çabalarında Azerbaycan, stratejik bir ortak olarak kabul edilmektedir. Öncelikle, Azerbaycan'ın zengin enerji kaynakları, AB'nin enerji talebini karşılamada önemli bir potansiyele sahiptir. Özellikle Hazar Denizi'ndeki petrol ve doğal gaz rezervleri, AB'nin enerji ihtiyaçlarını desteklemek için stratejik bir kaynak olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca, Azerbaycan'ın enerji projeleri, AB'nin enerji koridorlarını çeşitlendirmesine ve enerji tedarik güvenliğini artırmasına yardımcı olmaktadır. Örneğin, Trans-Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) ve Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) gibi projeler, Azerbaycan'ın doğal gazını AB'ye taşıma kapasitesine sahip olup, AB'nin Rusya'ya olan enerji bağımlılığını azaltma çabalarına katkı sağlamaktadır. Azerbaycan'ın enerji politikasında AB için stratejik bir ortak olmasının yanı sıra, AB'nin Azerbaycan ile olan ilişkileri de ekonomik ve politik açıdan güçlendirmektedir. Enerji işbirliği, ekonomik büyümeyi teşvik etmekte, istihdam olanakları yaratmakta ve ticaret ilişkilerini geliştirmektedir. Sonuç olarak, Azerbaycan'ın enerji kaynakları ve enerji projeleri, AB'nin enerji politikasında önemli bir yere sahiptir. Azerbaycan, AB'nin enerji kaynaklarını çeşitlendirme çabalarına katkı sağlamakta ve enerji tedarik güvenliğini artırmaktadır. Aynı zamanda, Azerbaycan ile enerji işbirliği, AB-Azerbaycan ilişkilerinin daha da güçlenmesine ve ekonomik bağları derinleştirmesine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the role of energy in Azerbaijan-EU relations. Energy holds strategic importance for both Azerbaijan and the EU, and there is significant potential for energy cooperation between these two parties. Azerbaijan plays a significant role in the EU's energy policy, being recognized as a strategic partner in the EU's efforts to diversify energy sources and enhance energy security. Azerbaijan's abundant energy resources have significant potential to meet the EU's energy demand, particularly the oil and natural gas reserves in the Caspian Sea, which are regarded as a strategic source to support the EU's energy needs. Furthermore, Azerbaijan's energy projects contribute to the diversification of the EU's energy corridors and enhance energy supply security. Projects such as the Trans-Anatolian Natural Gas Pipeline (TANAP) and the Trans-Adriatic Pipeline (TAP) have the capacity to transport Azerbaijan's natural gas to the EU, thereby aiding the EU's efforts to reduce its energy dependence on Russia. In addition to its role as a strategic partner in the EU's energy policy, Azerbaijan's energy cooperation strengthens economic and political ties between the two parties. Energy collaboration promotes economic growth, creates employment opportunities, and enhances trade relations. In conclusion, Azerbaijan's energy resources and projects hold significant importance in the EU's energy policy. Azerbaijan contributes to the EU's efforts to diversify energy sources and enhance energy supply security. Moreover, energy cooperation with Azerbaijan facilitates the strengthening of EU-Azerbaijan relations and deepens economic ties.