TMS-11 İnşaat sözleşmeleri standardının incelenmesi: Muhasebe meslek mensupları üzerine bir araştırma
TMS-11 Examination of construction contracts standard: A research on professional accountants
  1. Tez No: 530923
  2. Yazar: VELİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TEKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Küreselleşmenin getirdiği gelişmeler ile birlikte Kamu Gözetim Kurumu (KGK) tarafından finansal raporların uluslararası standartlarla uyumlu olarak düzenlenmesi ve denetlenmesini sağlayacak standartlar koymak amacıyla bir takım çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan çalışmalardan birisi de Türkiye Muhasebe Standartları-11 (TMS-11) İnşaat Sözleşmeleri Standardıdır. İnşaat sektörü, diğer sektörlere göre farklılık gösterebilmektedir. Özellikle yıllara yaygın inşaat, bakım, onarım ve taahhüt işlerinde işin başlaması ve bitmesi farklı dönemlere yayılabilmektedir. Böyle bir farklılık, yapılan işin muhasebeleştirilmesi konusunda da özellikli işlemler getirebilmektedir. Aksi takdirde genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri veya muhasebenin temel kavramlarına uygun olmayan işlemler söz konusu olabilir. Bu bağlamda KGK tarafından TMS-11 İnşaat Sözleşmeleri Standardı; küresel anlamda finansal raporlama standartlarına uymak ve muhasebenin temel kavramlarına uygun işlem yapabilmek adına geliştirilmiştir.Türkiye Muhasebe Standartları (TMS) uygulamalarının tamamında olduğu gibi, TMS-11 İnşaat Sözleşmeleri Standartları uygulamalarında da gerek bilgi yetersizliği, gerekse eğitim ve uygulama yetersizlikleri gibi sebeplerden dolayı muhasebe meslek mensupları zorlanmaktadır. Bu nedenle çalışmada TMS-11 İnşaat Sözleşmeleri Standardının muhasebe meslek mensupları tarafından nasıl değerlendirildiği, muhasebe meslek mensuplarının beklentilerini ve düşüncelerini tespit etmek amacıyla, Göller Bölgesi olarak ifade edilen Burdur, Isparta ve Antalya illerinde faaliyette bulunan muhasebe meslek mensuplarına anket uygulanmıştır. Anket muhasebe meslek mensuplarının, TMS-11 İnşaat Sözleşmeleri Standardının eğitim süreci, işleyişi, standarda bakış açısı ve standardın farklı yönleri ile ilgili görüşlerinin; unvan, eğitim durumları ve mesleki deneyimleri bakımından farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
A number of studies are carried out by the Public Oversight Authority (POA) with the developments brought about by globalization to set standards that will ensure the regulation and supervision of financial reports in accordance with international standards. One of the studies is Construction Contracts Standard of Turkey Accounting Standards-11 (TAS-11). The construction sector may differ according to other sectors. Especially in years of widespread of construction, maintenance, repair and contracting work, the beginning and ending of work can spread to different periods. Such a difference can also lead to specific processes for accounting to work done. Otherwise, there may be transactions that are not compatible with the generally accepted accounting principles or the basic concepts of the accountant. In this context, Construction Contracts of Turkey Accounting Standards Board (TAS-11); to comply with financial reporting standards globally and to act in accordance with the basic concepts of accountancy by POA. As is the case with TAS applications, accounting professionals are getting forced to apply the TAS-11 Construction Contracts Standards due to reasons such as inadequate information and inadequacy of education and implementation. For this reason, in order to determine how the TAS-11 Construction Contracts Standard was evaluated by the professional members of the survey, a questionnaire was applied to the accounting profession members operating in the Göller Region of Turkey's Burdur, Isparta and Antalya provinces. This survey is based on the opinions of accounting professionals regarding the different aspects of Construction Contracts Standard's of TAS-11 working process, standard of operation, standard viewpoint and standard; the title, the educational status and professional experience. The questionnaire was designed to determine the level of knowledge about the standard, the operation of the standard and the different aspects of the TAS-11 Construction Contracts Standard, as well as the educational process related to the TAS-11 Construction Contracts Standards of the accounting profession members and also outlooks on TAS-11 Construction Contracts Standards.