Tüketicinin popülarite ihtiyacı, benzersiz olma ihtiyacı ve statü tüketiminin gösterişçi tüketim eğilimi üzerine etkisi
Effect of consumer's popularity need, need for uniqueness, status consumption on consumer's conspicuous consumption tendency
- Tez No: 530924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Markalar ve çevresel etkiler nedeniyle, satınalma davranışı artık tüketicinin ihtiyaç duyduğu bir hizmet ya da ürünü tercih etmesinden ziyade gösteriş, statü, popülarite ve benzersiz hissetme arzusunu tatmin etmesine yönelik bir davranış biçimi haline gelmiştir. Literatürde, gösterişçi tüketimin pazarlama stratejilerinde etkin bir şekilde kullanıldığı belirtilmesine rağmen hiçbir çalışma, statü tüketimi, popülarite tüketimi ve özellikle tüketicinin benzersiz olma ihtiyacının gösterişçi tüketim üzerine etkisini bir arada incelememiştir. Bu çalışmada, gösterişçi tüketim ile statü tüketimi, popülarite tüketimi ve tüketicinin benzersiz olma ihtiyacı arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu doğrultuda, araştırmada kullanılan veri, 385 üniversite öğrencisinden yüzyüze anket yöntemi uygulanarak elde edilmiştir. Araştırma sonucunda; tüketicinin popülarite ihtiyacı, statü tüketimi gösterişçi tüketim eğilimini pozitif yönde ve anlamlı biçimde etkilediği görülmüştür. Tüketicinin benzersiz olma ihtiyacının alt grubunda yeralan benzerlikten kaçınmanın gösterişçi tüketim eğilimi üzerinde pozitif bir etkisi etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Demografik değişkenler ile gösterişçi tüketim arasındaki ilişkiler irdelendiğinde ise araştırmamızın cinsiyet ve yaş grupları bakımından gösterişçi tüketim eğilimlerinin farklılaştığına yönelik bulgulara ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçları literatür doğrultusunda tartışılmış, araştırmacılara ve uygulamacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Buying behaviour has become a way of satisfying the desire of status, conspicuous, popularity and uniqueness rather than preferring needed product or sevice because of brands and environmental impacts. In literature, although it's indicated that conspicuous consumption is used in marketing strategy actively, the effect of popularity consumption, status consumption and specially consumer need for uniqueness on conspicuous consumption have not been examined together in any study. In this study, its examined the relation conspicuous consumption between popularity consumption, status consumption consumer need for uniqueness. Accordingly, used data have been obtained from 385 univercity student with face to face survey method. As a result of the study, consumer's popularity consumption and status consumption have a positive and significant effect on conspicuous consumption. It was concluded that avoidance of similarity in the subgroup of consumer's need for uniqueness has a positive effect onconspicuous consumption. When the relations between demographic variables and conspicuous consumption were examined, it was found that the conspicuous consumption tendency differed in terms of gender and age groups. The results of the study were discussed in the line with the literature; some recommendations are made for practitioners and researchers.