Toplumsal cinsiyetin nezaket stratejilerindeki görünümü: Farsça ve Türkçe konuşucuları üzerinde bir inceleme
Politeness strategies in gender: An analysis on Persian and Turkish speakers
  1. Tez No: 530929
  2. Yazar: ALI SERAJ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SILA AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Konuşma ve iletişimde önemli konulardan biri, nezaket olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada, İran vatandaşları olan kadın ve erkekler ile Türk vatandaşları olan kadın ve erkekler arasında ayrı ayrı gruplarda nezaket açısından karşılaştırma yapılmıştır. Nezaket konusu ele alınarak hem, cinsiyetler arası bir karşılaştırma yapılmış, hem de iki farklı ülke vatandaşları olan kişiler arasında bir kıyaslama sunulmuştur. Bu kıyaslama da sadece toplumsal cinsiyet unsuru değil, oluşturulan gruplarda tanışıyor olup olmama unsuru da ele alınarak nitel bir sonuca varılmıştır. Çalışma karma ve tek toplumsal cinsiyet (kadın/erkek) içererek, 12 grup, 72 kişiden oluşmuştur. Bu çalışmanın yöntemi gözlem-kayıt olarak belirlenmiş, çalışma verileri Tebriz (İran) ve Ankara (Türkiye) den toplanmıştır. Veriler, Brown ve Levinson (1978, 1987) ayrıca Leech (1983) nezaket ilkelerinden yola çıkarak analiz edilmiştir. Bu çalışmada olumlu nezaket kadınların hemcinsleriyle olan konuşmalarında tercih ettikleri ilke olarak belirlenmiştir. Ancak bu durum erkekler grubunda değişiklik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Politeness has been considered as one of the crucial phenomena in people's both dialogues and interactions. In this research, citizens of Iran and Turkey in both female and male gender have been compared separately in terms of politeness strategies. Taking politeness strategies into consideration, a comparison has been done both between two genders and among participants sharing the same citizenship. In this research for deducing qualitative findings not only gender but also knowing each other have been paid regarded too. The research involves mixed and single groups including male-male, female-female, and male-female. Furthermore, it has comprised 12 groups including 72 participants. Observation and recording have been taken as a method for getting data in this research and all data have been obtained from Tabriz (Iran) and Ankara (Turkey). Besides, all data have been analyzed based on Brown and Levinson's (1978, 1987) and Leech's (1983) politeness strategies. In this research, positive politeness has been discovered as a strategy which has been turned to account by both known and not known female-female groups. Conversely, this case has not been demonstrated by known and not known male-male groups.