Ameliyathanede hasta güvenliği ve ameliyathane çalışanlarının tutumunun incelenmesi: Özel hastane örneği
Patient safety in the operating room and examination of the attitude of operating room employees: A private hospital case
- Tez No: 699969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ERKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN VEDAT OFLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı; ameliyathanelerde hasta güvenliğinin irdelenmesi ve ameliyathane çalışanlarının hasta güvenliğine ilişkin tutumlarının değerlendirilmesidir. Çalışmanın örneklemini İstanbul ilinde bulunan 3 özel hastanenin ameliyathanelerinde görev yapan 140 çalışan oluşturmaktadır. Anket soruları literatürden elde edilen bilgilerden oluşan sosyo demografik özelliklerden ve Güvenlik Tutum Ölçeği'nden oluşmaktadır. Elde edilen verilerin analizi SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler için sayı, yüzde, puan ortalaması; verilerin güvenilirliği için Cronbach's Alpha testi, normal dağılım gösteren veriler için t testi, ANOVA, Pearson korelasyon testi; normal dağılım göstermeyen veriler için Kruskal-Wallis ve Tukey testi yapıldı. Çalışmada elde edilen sonuçlar neticesinde çalışma hipotezlerinden 9 tanesi ret, 13 tanesi kısmen kabul ve 1 tanesi kabul edilmiştir. Bu sonuçlar ışığında; hasta güvenliğine yönelik yapılacak çalışmalarda yönetim desteğinin sağlanması, hasta güvenliği eğitimine katılımın artırılması için daha fazla çaba sarf edilmesi ve çalışanların moral ve motivasyonunu arttırmak için çalışanların iş koşullarının düzeltilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study is to examine patient safety in operating rooms and to evaluate the attitudes of operating room personnel towards patient safety. The sample of the study consists of 140 employees working in the operating rooms of 3 private hospitals in Istanbul. The questions of the survey which comes from information obtained from the literature consist of sociodemographic characteristics and the Safety Attitude Scale. The analysis of the obtained data was analyzed by using the SPSS 22.0 program. Number, percentage, mean score for descriptive statistics; Cronbach's Alpha test for data reliability, t test for data with normal distribution, ANOVA, Pearson correlation test; Kruskal-Wallis and Tukey tests were performed for data that did not show normal distribution. As a result of the results obtained in the study, 9 of the working hypotheses were rejected, 13 of them partially accepted and 1 of them accepted. In the light of these results; It is recommended to provide management support in studies on patient safety, to make more efforts to increase participation in patient safety training, and to improve the working conditions of employees in order to increase employee morale and motivation.