8 haftalık süspansiyon çalışmaları ile birleştirilmiş basketbol antrenmanlarının 12-14 yaş arası basketbolcularda denge çeviklik ve dikey sıçrama performansı üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation the effects of a 8 weeks suspension work-outs combined with basketball training in 12- 14 years baketball players on balance agility and vertical jump performances
- Tez No: 530961
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZÇALDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmamızın amacı; 8 haftalık süspansiyon çalışmaları ile birleştirilmiş basketbol antrenmanlarının, 12-14 yaş grubu basketbolcularda denge, çeviklik ve dikey sıçrama performansları üzerine olan etkilerinin araştırılmasıydı. Çalışmamıza yaş ortalaması 13 olan, 26 erkek gönüllü basketbol oyuncusu, en az 1 yıl haftanın 3 günü, her birim antrenman yaklaşık 90 dakika olacak şekilde basketbol antrenmanı yapıyor olmak ön koşulu ile çalışmamıza dahil olmuştu. Araştırmamıza katılan sporcular kontrol grubu (n=13) ve deney grubu (n=13) olmak üzere randomize şekilde 2'ye ayrıldı. Deney grubundaki sporcular haftalık 3 gün olan rutin basketbol antrenmanlarına ek, 8 hafta haftada 3 gün süspansiyon kuvvet antrenmanları uyguladı. Kontrol grubu ise haftada 3 gün olan basketbol antrenmanlarına devam etmiş ve bunun dışında ilave antrenman uygulamadı. Sporcuların antropometrik ve biyomotor yetilerinin ölçümleri çalışmanın başında, ön test (T1) ve son test (T2) olarak ölçüldü. Verilerin istatistiksel analizi ve değerlendirilmesinde SPSS versiyon 18.0 kullanıldı. Kontrol ve deney grubu arasında, istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar olup olmadığını tespit etmek için, normal dağılıma uyan değişkenler için, bağımsız örneklem t-testi ve normal dağılıma uymayan değişkenler için Mann-Whitney U testleri kullanıldı. Kontrol ve deney gruplarına uygulanan testler arasında farklılık olup olmadığını belirlemek için ise normal dağılım gösteren değişkenler için, eşleştirilmiş t-testi, normal dağılım göstermeyen değişkenler için Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanıldı. Eşleştirilmiş t-testinde varyans homojenliği Levene Testi ile sınandı. Varyans homojenliğinin sağlanmadığı durumlarda Welch düzeltmeli t-testi uygulandı ve çıkan sonuçlar bu değerlere göre yorumlandı, p0.05). 8 hafta sonra deney grubundaki sporcuların, denge ve dikey sıçrama parametrelerinde (p 0.05). Sonuç olarak; 8 haftalık süspansiyon çalışmaları ile birleştirilmiş basketbol antrenmanları, denge ve dikey sıçrama yetisinde istatistiksel olarak anlamlı farklar oluşturuken, çeviklik yetisine etkisi olmadığı belirlendi. Anahtar Sözcükler; Basketbol; Süspansiyon Antrenmanı; Dikey Sıçrama; Denge; Çeviklik.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effects of 8-week suspension exercises unified with basketball training in 12-14 years old basketball players on balance, agility and vertical jump performances. 26 male volunteer basketball players with an average age of 13 years participated in our study. Volunteers have regularly trained 90 minutes of basketball for 3 days a week for at least 1 year. The participating athletes were randomly divided into a control group (n = 13) and an experimental group (n = 13). The athletes in the experimental group performed suspension exercise three times a week for 8 weeks in addition to routine basketball training. The control group continued to basketball practice three days a week, but did not perform additional training. The anthropometrics and the biomotors were measured at the beginning of the study as pre-test (T1) and post-test (T2). SPSS version 18.0 was used for statistical analysis and evaluation of the data. In order to determine whether statistically significant differences exist between the control and the experimental group, we used Mann-Whitney U tests for the non-normal distributions variables and independent sample t-test for normal distribution variables. In order to determine whether there is any difference between the tests applied to control and experimental groups, we used paired t-test for normal distribution variables and Wilcoxon signed rank test for non-normal distribution variables. The variance homogeneity of the paired t-test was tested with the Levene Test. Welch corrected t-test was applied when variance homogeneity was not provided, and the results were interpreted according to these values, p 0.05). After 8 weeks, significant differences were found in the balance and vertical jump parameters (p 0.05). As a result of basketball workouts combined with 8-week suspension studies, while having an effect on balance ability and vertical jump ability, it can be said that there is no effect on agility. Key words; Basketball; Suspension Training; Vertical Jump; Balance; Agility.