5-fluorouracil uygulanan ratlarda melatonininkolon anastomoz iyileşmesi üzerine etkileri
Effects of melatonin on colonic anastomosis healing following chemotherapy in rats
- Tez No: 531026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DUMAN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Gastroentoroloji Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu deneysel çalışmada antioksidan ve anti-inflamatuar etkinliği gösterilen melatoninin, kemoterapi verilerek sonrasında kolon anostomozu yapılan ratlarda yara iyileşmesi üzerine olumlu ya da olumsuz etkileri araştırıldı. Gereç ve Yöntem: G1 grubuna, sol kolonun kanlanması korunarak anastomoz yapıdı. G2 grubuna anastomozu takiben 7 gün boyunca intramusküler 0.4 mg/kg melatonin uygulandı. G3 grubuna anastomoz öncesi 5 gün boyunca intraperitoneal olarak 20 mg/kg dozunda 5-FU verildi. G4 grubuna anastomoz öncesi 5 gün boyunca 20 mg/kg dozunda 5-FU ve anastomoz sonrası 7 gün boyunca 0.4 mg/kg melatonin uygulandı. Gruplardaki bütün denekler anastomoz sonrası 7.günde sakrifiye edildi. Serumda TNF-alfa ve İL-1 beta, anastomoz patlama basıncı, anastomoz hattı doku örnekleri, biyokimyasal olarak hidroksiprolin, luminol ve lusigenin ile birlikte histolojik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION This study aimed to investigate the effects of melatonin on the healing of colon anastomosis following chemotherapy. METHODS 32 rats were randomised into four groups: (a) control group, which underwent sigmoid colon transection and primary anastomosis; (b) melatonin group, which received melatonin daily following anastomosis; (c) 5-fluorouracil (5-FU) group, which received 5-FU for five days prior to anastomosis; and (d) 5-FU+melatonin group, which received 5-FU for five days prior to anastomosis and melatonin daily following anastomosis. The rats were sacrificed on Postoperative Day 7 and anastomotic bursting pressures were measured. The anastomotic segment was extracted for hydroxyproline, luminol and lucigenin measurement and histopathological examination. Blood samples were obtained from the vena cava for measurement of tumour necrosis factor-alpha (TNF-α) and interleukin-1 beta (IL-1β) plasma levels. RESULTS Compared to the 5-FU group, bursting pressures of anastomosis and hydroxyproline levels were significantly higher, while luminol and lucigenin levels were significantly lower, in the control and 5-FU+melatonin groups. In addition, TNF-α and IL-1β plasma levels were significantly lower in the control and 5-FU+melatonin groups than in the 5-FU group. Histopathological examination showed a significant decrease in inflammation and necrosis formation in the melatonin group when compared to the control group. The positive effect of melatonin was also seen in the rats that received 5-FU. CONCLUSION Our study results showed that the adverse effects of chemotherapy on the mechanical, biochemical and histopathological parameters of anastomosis healing were attenuated through melatonin treatment.