İntratimpanik olarak uygulanan 5-fluorourasil'in ototoksisitesinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of intratimpanically applied 5-fluorouracil ototoxicity
  1. Tez No: 618282
  2. Yazar: MELTEM DEMİRDAĞ ÇEVİKKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Kolesteatom tedavisinde krem formunun etkili olduğu bilinen 5-Fluorourasil'in solüsyon formunun intratimpanik uygulama ile ototoksisite oluşturup oluşturmadığının histopatolojik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 11 adet, ortalama 4 aylık ve 300-400 gr ağırlığında, erkek Wistar ratın sağ ve sol kulakları dahil edildi. Kontrol grubu(1. Grup) 4 rata pozitif kontrol olması amacıyla toksisitesi bilinen amikasin, çalışma grubu(2. Grup) 7 adet rata 5-Fluorourasil intratimpanik olarak uygulandı. Her iki grup ratların sağ kulağına ilaç uygulaması yapılıp sol kulağa işlem yapılmadı. Çalışma grubu, birer hafta ara ile tek doz, iki doz ve üç doz 5-Fluorourasil yapılarak 3 'e ayrıldı. Kontrol grubundaki ratlar amikasin uygulamasından 1 hafta sonra, çalışma grubundaki ratlar hedef doz yapıldıktan 1 hafta sonra sakrifiye edilerek kokleaları diseke edildi ve ışık mikroskopisi ve TUNEL yöntemi ile histopatolojik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate whether the solution form of 5-fluorouracil which is known to be effective cream form in the treatment of cholesteatoma causes ototoxicity by intratympanic administration. Material and Method: 11 male Wistar rats, right and left ear, mean 4 months, weighing 300-400 g were included in the study. In the control group (Group 1), 4 rat, amikacin with known toxicity was applied to positive controls and in the study group (Group 2), 7 rat, 5-fluorouracil was administered intratympanic. Drug treatment was applied to the right ear of both groups and no procedure was performed to the left ear. The study group was divided into 3 with 5-fluorouracil, one dose, two doses and three doses with one week intervals. The rats in the control group were sacrificed one week after the amikacin application and the rats in the study group were sacrificed one week after the target dose and was examined light microscopy and TUNEL method histopathologically.