Designing an in-service teacher training program for English teachers in non-formal education
Yaygın eğı̇tı̇m kurumlarında çalışan ı̇ngı̇lı̇zce öğretmenlerı̇ ı̇çı̇n hı̇zmet-ı̇çı̇ eğı̇tı̇m programı gelı̇ştı̇rme
  1. Tez No: 531027
  2. Yazar: SEZEN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Örgün eğitim kurumları için tasarlanan hizmet-içi eğitim programlarıyla ilgili yapılan birçok çalışma bulunmasına rağmen, yaygın eğitim kurumlarına dair yapılan çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Bu yüzden, bu çalışmanın temel amacı, yaygın eğitim kurumlarında çalışan İngilizce öğretmenleri için hizmet-içi eğitim programı geliştirmektir. Bu konuyla ilgili olarak, öğretmenlerin hizmet-içi eğitim ihtiyaçları, anket ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla belirlenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, öğretmenlerin hizmet-içi eğitim ihtiyaçları; dil becerileri, kelime öğretimi, telaffuz öğretimi, materyal geliştirme, dil sınıflarında öğretim teknolojilerinin kullanımı, farklı yetenekli öğrencilere İngilizce öğretimi ve sınıf yönetimi konularını kapsamaktadır. Bu ihtiyaçlara yönelik olmak üzere, İngilizce öğretmenleri için 2 haftalık çevrimiçi hizmet-içi eğitim tasarlanmış ve uygulanmıştır. Uygulanan programın etkililiği deneysel araştırma deseni uygulanarak ölçülmüştür. Öğretmenlerin uygulanan program öncesi ve sonrasındaki alan bilgisi ve öğretim davranışları, ön test-son test, öz- değerlendirme ölçeği ve gözlemler yoluyla karşılaştırılmıştır. Ayrıca, öğretmenlerin uygulanan programa dair yaklaşımlarını öğrenebilmek için geribildirim formları kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, öğretmenlerin alan bilgisi ve öğretim davranışlarında gelişme kaydedilmiş; fakat bazı öğretmenler uygulanan programın zaman çizelgesi ile ilgili problem yaşadığını ve yüz yüze eğitimi tercih ettiklerini belirtmiştir. Buna ek olarak, öğretmenlerin çoğunun programa dair genel anlamda olumlu tutum içinde olduğu görülmüştür. Bu çalışma, İngilizce öğretmenleri için uygulanan hizmet-içi eğitim programlarının geliştirilmesine dair öneriler ve çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Even though there is a growing pile of research on the development of INSET programs for formal education settings, the studies regarding non-formal education are limited. Therefore, the aim of the present study is to design an INSET program for the English language teachers in non-formal education settings. In doing so, the training needs of the teachers were collected through questionnaires and semi-structured interviews. The findings pointed out that teachers' needs were centered around skills, vocabulary instruction, teaching pronunciation, material development, use of instructional technology in ELT classroom, teaching mixed ability classes, and classroom management. Accordingly, a two-week online INSET program was developed and administered for the EFL teachers. Employing an experimental research design, the impact of the suggested INSET program was evaluated. The measures of entry knowledge and behavior before and after the training was compared through pre and post- tests of teacher knowledge, self-assessment scales, and observations. In addition, feedback forms were also adopted in order to develop an understanding of the teachers' attitudes towards the program. The findings revealed that teachers' knowledge and classroom behaviors were improved but some of them experienced problems due to the time schedule of the program and preferred a face-to-face training setting. Apart from that, many of the teachers had a positive attitude towards the implemented program. The study draws implications and puts forward some recommendations regarding the design of INSET programs for EFL teachers.