Kentsel gelişme sürecinde Büyükçekmece
- Tez No: 53104
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ERUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kıyı Bölgesi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Kuruluşundan itibaren Büyükçekmece'nin kentsel özellikleri, İstanbul'un bu yapıyı etkileyiş biçimine de yer verilerek tarihi kronolojiye göre dönemler halinde incelenmiştir. 1 950'lerden itibaren Türkiye ve İstanbul'da yaşanılan hızlı kentleşmenin Büyükçekmece'yi etkileyişi üzerinde durulmuş, nüfus yapısı ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. 1995-1996 yılındaki kentiçİ arazi kullanımı ile sosyo-ekonomik yapı, ayrıntılı bir anket uygulamasıyla ortaya çıkarılmıştır. Büyükçekmece, yolboyu ve kıyı kentlerinin ortak özelliklerini bünyesinde barındıran, ticaret ve hizmetler fonksiyonlarının ağır bastığı orta büyüklükte bir kenttir. Bununla birlikte hızla nüfuslanmakta ve gelişmektedir. 21. yüzyılın çeyreğinde, nüfusunun 1 milyona yaklaşması beklenmektedir. Bu gelişme gözönüne alınarak, çarpık kentleşmenin yaşanmaması için yapılması gerekli planlamalar, araştırmanın son bölümünde tartışılmıştır. 11.2. SUMMARY The urban characteristics of Büyükçekmece here has been examined chronologically in periods, since the town's foundation, also taking up the ways in which Istanbul, the nearby metropole, has affected this structuring. How the proces of fast urbanization experienced in Istanbul and throughout Turkey since 1 950's has affected Büyükçekmece was a major factor of examination and the structure of the population also was taken up in some detail. A detailed research was carried out, to reveal the land use and the socio-economical structure in this city during the years 1995-1996. Büyükçekmece is a middle sized city, bearing the joint characteristics of along-road and along-shore settlements, where commercial and servicing
Özet (Çeviri)
Kuruluşundan itibaren Büyükçekmece'nin kentsel özellikleri, İstanbul'un bu yapıyı etkileyiş biçimine de yer verilerek tarihi kronolojiye göre dönemler halinde incelenmiştir. 1 950'lerden itibaren Türkiye ve İstanbul'da yaşanılan hızlı kentleşmenin Büyükçekmece'yi etkileyişi üzerinde durulmuş, nüfus yapısı ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. 1995-1996 yılındaki kentiçİ arazi kullanımı ile sosyo-ekonomik yapı, ayrıntılı bir anket uygulamasıyla ortaya çıkarılmıştır. Büyükçekmece, yolboyu ve kıyı kentlerinin ortak özelliklerini bünyesinde barındıran, ticaret ve hizmetler fonksiyonlarının ağır bastığı orta büyüklükte bir kenttir. Bununla birlikte hızla nüfuslanmakta ve gelişmektedir. 21. yüzyılın çeyreğinde, nüfusunun 1 milyona yaklaşması beklenmektedir. Bu gelişme gözönüne alınarak, çarpık kentleşmenin yaşanmaması için yapılması gerekli planlamalar, araştırmanın son bölümünde tartışılmıştır. 11.2. SUMMARY The urban characteristics of Büyükçekmece here has been examined chronologically in periods, since the town's foundation, also taking up the ways in which Istanbul, the nearby metropole, has affected this structuring. How the proces of fast urbanization experienced in Istanbul and throughout Turkey since 1 950's has affected Büyükçekmece was a major factor of examination and the structure of the population also was taken up in some detail. A detailed research was carried out, to reveal the land use and the socio-economical structure in this city during the years 1995-1996. Büyükçekmece is a middle sized city, bearing the joint characteristics of along-road and along-shore settlements, where commercial and servicing213 functions are expressly important. Although middle-sized, the city is increasing in population and developping at a rapid pace. In the first quarter of the 2 1st century, its population is expected to reach 1 million. In view of these developments, the necessary planning work which has to be undertaken to prevent uncontrolled development is taken up and discussed in the last part of this study.