Gelişim grubu basketbolcularında, fonksiyonel hareket tarama testi sonuçlarına göre planlanan 16 haftalık düzeltici egzersizlerin sıçrama ve denge yetilerine etkisi
The effects of 16-week corrective exercises, which were planned according to results of functional movement screens, to jump and balance ability of athelets from developmental basketball group
- Tez No: 531072
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZÇALDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmamızın amacı, gelişim grubu basketbolcularında, fonksiyonel hareket tarama testi sonuçlarına göre planlanan düzeltici egzersizlerin 16 hafta sonunda sporcuların sıçrama ve denge yetilerine olan etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya yaş ortalamaları 13,5±0.522 yıl olan 25 gelişim grubu lisanslı basketbol sporcusu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan sporcular en az 3 yıl haftanın 3 gün günde 90 dakika, düzenli olarak basketbol antrenmanı yapmışlardır. Araştırmamıza katılan sporcular, kontrol ve deney grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Deney grubunda olan sporcular (n=16), basketbolun gerektirdiği teknik-taktik, sürat ve çabukluk antrenmanı dışında, haftada 3 gün, Fonksiyonel Hareket Tarama Testi sonuçlarına göre planlanan düzeltici egzersizleri uygulanmış, kontrol grubundaki sporcular ise bu süre içerisinde planlanan antrenmanlarına devam etmişlerdir. Sporcuların yaş, spor yaşı, boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ile biyomotor yetilerinin ölçümleri, çalışmanın başında ön, 8. ara ve 16. haftanın sonunda son test olarak kaydedilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi ve değerlendirilmesi ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı özellikler SPSS versiyon 20.0 kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effects of corrective exercises, which were planned according to results of functional movement screens, on jumping and balance ability of developmental basketball group at the end of 16 weeks. The average age of 25 athletes from developmental basketball group who volentered in this study was 13,5±0.522. Players, who volunteerly involved in this study, have regularly trained at least 90 minutes a day, 3 days per week for at least 3 years. Participants were divided into two diffent group: Control and experimental. In addition to technique-tactic, speed, and agililty exercises, athletes in experimental group (n=16) did corrective excersies, which were planned according to results of functional movement screens, 3 days per week, while athletes in control group (n=9) continued only their regular exercises. Age, height and weight of the athletes were recorded before and in the middle of after corrective exercises for 16 weeksbefore at the middle of 8th week, and at the end of 16th week. Statistical analysis and evaluation of the data were performed using complementary values, such as the standart deviation, via SPSS versin 20.0. Independent Samples T-test and Paires Samples T-test analyzes were used to determine whether there are differences between experimantal and control group, and differences between the tests which were applied to the study groups, respectively.