Değişken üslü lebesgue uzaylarda laplace-bessel operatörüne bağlı maksimal operatörler
Maximal operators related to laplace-bessel operators on variable exponent lebesgue spaces
  1. Tez No: 531084
  2. Yazar: ESRA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EKİNCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, çalışmamız için gerekli olan temel tanım ve teoremler verilmiş, Lebesgue ve ağırlıklı Lebesgue uzayları takdim edilmiştir. Üçüncü bölümde, değişken üslü Lebesgue uzayları tanıtılarak bu uzayların temel özelliklerine yer verilmiştir. Dördüncü bölüm, genelleştirilmiş öteleme operatörü ve temel özelliklerini içermektedir. Ayrıca bu bölümde, genelleştirilmiş öteleme operatörünün Lebesgue ve değişken üslü Lebesgue uzaylarında sınırlılık problemi incelenmiştir. Beşinci bölüm, tezin orijinal sonuçlarını içeren kısmıdır. Son bölümde, Bn- maksimal operatörünün değişken üslü Lebesgue uzaylarında sınırlılığı ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to introduction. In the second chapter, the basic definitions and theorems that we would need in our study were given. Also, Lebesgue spaces and weighted Lebesgue spaces defined. In third chapter, variable exponent Lebesgue spaces are introduced and the basic features of these space are given. The fourth chapter includes the generalized translation operator and its basic properties. Also in this chapter, the boundedness problem of the generalized shift operator on variable exponent Lebesgue spaces has been investigated. In the final chapter, the boundedness of the Bn-maximal operator on variable exponent Lebesgue spaces is proved.