İlkokul 4. sınıf oyun ve fiziki etkinlikler derslerinin öğrenci fiziksel aktivite düzeyi, öğretmen davranışı ve ders içeriği açısından incelenmesi
Primary school 4. examination of class games and physical activities in terms of student physical activity level, teacher behavior and course content
  1. Tez No: 531122
  2. Yazar: KASIM YON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma ilkokul 4. sınıf Oyun ve Fiziki Etkinlikler dersindeki öğrenci fiziksel aktivite düzeyi, öğretmen davranışı ile ders içeriği boyutlarını öğretmenlerin cinsiyeti ve hizmet yılı değişkenlerine göre karşılaştırmayı amaçlamıştır. Araştırmanın örneklemini Şanlıurfa ili merkez ilçelerindeki farklı 42 ilkokulun 4. sınıf düzeyindeki 61 erkek (x̅yaş=40.48), 62 kadın (x̅yaş= 37.65) öğretmen ve öğrencileri oluşturmuştur. Araştırma kapsamında 123 öğretmenin 40 dakikalık 1'er dersi videoya kaydedilmiştir. Araştırmada yaş, cinsiyet ve hizmet yılına yönelik soruların bulunduğu“Kişisel Bilgi Formu”ve sistematik bir gözlem yöntemi olan ''SOFIT'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğrenci fiziksel aktivite düzeyi alt boyutlarından öğrencilerin en fazla ayakta durma(Mdn. kadın= 75.52, Mdn.erkek= 76.53) davranışını ortaya koydukları bunun da kadın ve erkek öğretmenlerin cinsiyetleri arasında anlamlı bir fark oluşturmadığı belirlenmiştir. Öğretmenlerin ders içeriği derslerde çocuklara en fazla oyun oynattıkları (Mdn.kadın,= 77.72, Mdn.erkek= 72.50), ders içeriği alt boyutlarından beceri öğretiminin (Mdn.kadın= .00, Mdn.erkek= .00) öğretmenler tarafından hiç yaptırılmadığı ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin en fazla öğretmen davranışı alt boyutlarından gözlem davranışını(Mdn.kadın= 76.61, Mdn.erkek= 68.29) sergiledikleri tespit edilmiştir. Öğretmen etkileşimi alt boyutlarından sınıf içi fiziksel (Mdn.kadın= .00, Mdn.erkek= .00) aktivitenin ve sınıf dışı(Mdn.kadın= .00, Mdn.erkek= .00) fiziksel aktivitenin teşvik edilmediği bunun da öğretmenlerin cinsiyetleri arasında anlamlı bir fark oluşturmadığı belirlenmiştir. Öğretmenlerin, öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyi, ders içeriği, öğretmen davranışı ve öğretmen etkileşimi boyutlarına ayırdıkları süre açısından kıdem yıllarına (1-10, 11-20, 21-30 ) göre anlamlı bir fark olmadığı ancak kıdem yılları 11-20 ile 21-30 arasında olan öğretmenlerin ders içeriği alt boyutlarından serbest etkinliğe ve öğretmen davranışı alt boyutlarından diğer davranışlar ile genel bilgi vermeye ayırdıkları süre açısından istatistiksel olarak aralarında anlamlı bir fark bulunmuştur. Ayrıca hizmet yılı 1-10 yıl ve 21-30 yıl olan öğretmenler arasında genel bilgi verme noktasında anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the physical acivity level, teacher behavior and course content dimensions of the 4th grade Gamble and Physical Activities lesson with the gender and service years variables of the teachers. The sample of the study consisted of 61 males (x̅age = 40.48), 62 females (x̅age = 37.65) teachers and students in the 4th grade of 42 different primary school in Şanlıurfa province center districts. Within the context of the research, 1 course of 123 teachers were recorded video. In the study,“Personal Information Form”which has questions about age, gender and service year and“SOFIT”which is a systematic observation method is used as data collection tool. Mann-Whitney U Test, descriptive statistics, and Kruskal-Wallis H Test were used in the analysis of the data. According to the study data, it was determined that male and female teachers showed the student behavior with the highest standing (Mdn, female = 75.52, Mdn, male = 76.53) from the physical activity level subscales of the students and this did not make a meaningful difference between the genders of the male and female teachers. It was determined that the teachers played the most games to the children in the lessons (Mdn. female, = 77.72, Mdn, male = 72.50) and that the teachers did not perform the skills education (Mdn. female = .00, Mdn., male = .00) from the course content sub-dimensions. It was determined that teachers exhibited the most observational behavior (Mdn. female= 76.61, Mdn., Male = 68.29) from the subscales of teacher behavior. It was determined that in-class physical activity or motor skills and out-of-class physical activity from the teacher interaction sub- dimensions were not developed by the teachers and this did not make a meaningful difference between the genders of teachers. There was no significant difference according to the seniority years of the teachers (1-10, 11-20, 21-30) in terms of the time spent by the teachers on the student activity, course content, teacher behavior and teacher interaction dimensions. There was a statistically significant difference between the teachers whose senior years are between 11-20 and 21-30 in terms of the time period free activity from course content sub-dimensions and other behaviors from teacher behaviors sub-dimensions and giving general information. In addition, there was a meaningful difference between the teachers whose seniority years 1-10 and 21-30 in terms of general information.