Dijital pazarlama faaliyetlerinin verimliliğinin karşılaştırılmalı analizi
The comparative analysis of the efficiency of the digital marketing activities
  1. Tez No: 531123
  2. Yazar: GÖZEN YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Arama motoru reklamcılığı, internet reklamcılığının en önemli kanallardan biridir. Çünkü şirketlerin müşteri kitlesini ve marka bilinirliğini arttırmaya yardımcı olmaktadır. Dünyanın en büyük arama motoru olan Google'ın reklam verme platformu Adwords ile şirketlerin web sitelerinin arama sonuçlarında üst sıralara çıkarılması sağlanmaktadır. Böylelikle şirketler ürün ve hizmetlerini geniş kitlelere tanıtabilme imkanı bulmaktadır. Bu nedenle çoğu şirket arama motoru reklamcılığına yönelerek rekabeti yükseltmektedir. Ayrıca şirketlerin kısıtlı bütçesinin olması en etkili reklamın yapılmasını gündeme getirmektedir. Bütçenin doğru yönetilebilmesi için optimizasyon yapılması gerekmektedir. Optimizasyonu arama motoru reklamcılığının önemli yapıtaşlarından biridir. Bu çalışmada arama motoru reklamcılığı hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca arama motoru reklamcılığında en başarılı reklam verme platformu olan Google Adwords tanıtılmıştır. Uygulama olarak online kitap satışı yapan firmanın Google AdWords üzerinden yapılan arama ağı ve alışveriş kampanyaları hazırlanmıştır. Bir yıllık veriler incelenerek sonuçlar ve bulguları değerlendirilmiş ve bir sonraki çalışmanın etkinliğini arttırmak için önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışmanın amacı, arama motoru reklamcılığı türlerinden arama ağı ile alışveriş kampanyalarının verimliliklerinin karşılaştırmalı analizinin yapılmasıdır. Araştırma sonucunda alışveriş kampanyasının arama ağı kampanyasına göre daha verimli olduğu görülmüştür. Alışveriş kampanyası ile hem daha düşük maliyetlerle doğru hedef kitleye ulaşılabilmekte hem de daha yüksek dönüşüm elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Search engine advertising is one of the important part of the internet advertising business. Because it helps to improve the target group quality and brand awareness. With the world's biggest search engine Google's advertising platform Adwords, companies web sites are shown at the top of the searches. By doing that, companies get an opportunity to show their products and services to wider populaces. Therefore most companies are increasing the competition by turning their heads towards search engine advertising. Also because the companies budgets are short, it effects to make the most effective advertising. There must be an optimization for the right managing of the budgets. Optimization is one of the keystones for search engine advertising. This study includes information for search engine advertising. Also advertised, one of the most successful in search engine advertising sector, Google Adwords. For practice, there has been prepared search networks and shopping offers one of the companies which sells online books by using Google Adwords. One year data has been studied carefully and results and findings evaluated and has been made suggestions for the increase the effectivity for the next study. The reason of this study is to make comparative analysis for search engine advertising types between search networks and shopping offers. As the result of this study has shown the shopping offers is more efficient then the search network. With shopping offers can reach the right populaces with lower cost and have high rotation.