Erkeklik ideolojisi ile baba katılımı arasındaki ilişkide algılanan babalık rolü ve anne bekçiliğinin aracı rolü
The mediation role of the perceived paternal role and maternal gatekeeping in the relationship between masculine ideology and father involvement
- Tez No: 932783
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİSA EBEOĞLU DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Mevcut araştırmanın amacı, okulöncesi dönemde çocuğu olan babaların geleneksel erkeklik ideolojileri ile baba katılımı arasındaki ilişkide algılanan babalık rolü ve anne bekçiliğinin aracılık etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini, İstanbul'da yaşayan, okul öncesi dönemde (3-6 yaş) çocuğu bulunan evli 263 baba oluşturmaktadır. Babaların yaş ortalaması 37,12'dir (SS = 5,78). Veriler, 2024 yılında Demografik Bilgi Formu, Geleneksel Erkeklik İdeolojisi Ölçeği, Baba Katılımı Ölçeği, Babalık Rolü Algı Ölçeği ve Anne Bekçiliği Ölçeği-Baba Formu ile toplanmıştır. Analizler SPSS 22.0 ve LISREL 8.8 programları ile gerçekleştirilmiştir. Yapısal Eşitlik Modeli analizinden elde edilen sonuçlar, geleneksel erkeklik ideolojilerinin baba katılımını doğrudan yordamadığını göstermiştir. Modelde erkeklik ideolojilerinin babalık rol algısı ve anneden algılanan olumsuz bekçilik aracılığıyla baba katılımını yordadığı saptanmıştır. Yanı sıra erkeklik ideolojileri, anneden algılanan olumsuz bekçilikten babalık rolüne giden yol aracılığıyla da sıralı olarak baba katılımını yordamıştır. Bulgular, babaların sahip olduğu geleneksel cinsiyet ideolojileri varlığında baba katılımını artırmak için olumsuz bekçiliği azaltmanın ve böylelikle babalık rol algısını güçlendirmenin önemine işaret etmektedir. Elde edilen sonuçlar alanyazın ışığında tartışılmıştır. Araştırmanın çocuk ve aile alanda çalışan uzmanlara ve birçok klinik uygulamaya katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to examine the mediating effects of perceived fatherhood role and maternal gatekeeping in the relationship between traditional masculinity ideologies and father involvement among fathers with preschool-aged children. The sample consisted of 263 married fathers living in Istanbul who had children aged 3 to 6 years. The mean age of the fathers was 37.12 years (SD = 5.78). Data were collected in 2024 using the Demographic Information Form, Traditional Masculinity Ideology Scale, Father Involvement Scale, Perceived Fatherhood Role Scale, and Maternal Gatekeeping Scale–Father Form. Analyses were conducted using SPSS 22.0 and LISREL 8.8. Results from the Structural Equation Modeling (SEM) analysis indicated that traditional masculinity ideologies did not directly predict father involvement. However, the model revealed that masculinity ideologies predicted father involvement indirectly through the mediating roles of perceived fatherhood role and perceived negative maternal gatekeeping. Additionally, masculinity ideologies predicted father involvement sequentially through the path from perceived negative maternal gatekeeping to perceived fatherhood role. The findings highlight the importance of reducing negative maternal gatekeeping and strengthening the perception of the fatherhood role to enhance father involvement, particularly in the context of traditional gender ideologies. The results were discussed in light of the existing literature. The study is expected to contribute to professionals working in child and family domains and offer valuable insights for various clinical practices.